dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Powiatowy Przegląd Orkiestr i "Pogórzańska Majówka" w Ciężkowicach

8 przeglad orkiestr detych 01 mini20 maja 2012 roku w Ciężkowicach odbył się VIII Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych Powiatu Tarnowskiego, połączony z „Pogrzórzańską Majówką”. Podczas imprezy otwarto nowy amfiteatr w Ciężkowicach, a wieczorem wystąpił zespół Pectus. Ciężkowicką imprezę zorganizowało Miasto i Gmina Ciężkowice oraz Powiat Tarnowski, natomiast partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Parada orkiestr na Ciężkowickim rynku i ich uroczysty przemarsz do amfiteatru przy ul. Parkowej były wstępem do otwarcia przeglądu i całej imprezy. Podczas przesłuchania konkursowego zaprezentowało się osiem Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych: Ciężkowice, Siemiechów, Radłów, Żurowa, Szerzyny, Wola Rzędzińska, Rzepiennik Strzyżewski i Zakliczyn. Każda z orkiestr prezentowała się przez 15 minut przed komisją oceniającą, w skład której wchodził: płk Stanisław Strączek – Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, I Kapelmistrz; mjr Dariusz Bylina – Orkiestra Wojskowa w Krakowie, Dowódca Orkiestry; Kazimierz Król – Szkoła Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie. Po wnikliwej ocenie i obradach komisji wyłoniono zwycięzcę, którym okazała się Orkiestra OSP z Żurowej z dyrygentem Piotrem Dudą na czele. Drugie miejsce przypadło Orkiestrze OSP z Szerzyn a trzecie Orkiestrze OSP z Siemiechowa. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymała Orkiestra Dęta OSP im. Jana Muchy z Ciężkowic założona w 1908 roku, oraz najmłodsza, bo sformowa w roku 2011 - Orkiestra OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego. Wszystkie orkiestry otrzymały pamiątkowe statuetki ufundowane przez organizatorów, a także nagrody finansowe fundowane przez Powiat Tarnowski. Czeki oraz statuetki strażackim orkiestrom wręczał Wojciech Skruch Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, Paweł Augustyn Etatowy Członek Zarządu oraz Zbigniew Jurkiewicz Burmistrz Ciężkowic.

Dalsza część „Pogórzańskiej Majówki" bogata była w wiele atrakcji. Rozpoczęła się koncertem kwartetu smyczkowego „Exprimo” z Krakowa. Uraczyli oni przybyłych licznie gości nie tylko utworami z kręgu standardów muzyki klasycznej, ale także utworami muzyki rozrywkowej we własnych, oryginalnych aranżacjach. Po odrobinie strawy kulturalnej i estetycznej, jaką był występ kwartetu, na deskach amfiteatru zagościł kabaret Spotkanie z Balladą w występie pt.: „Wpadnij do Kopydłowa”. Salwy szczerego śmiechu wywołane wyszukanymi żartami i ciętą wymianą zdań bawiły publiczność do późnych godzin wieczornych, kiedy to na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Pectus. Koncert rozpoczął się kilka minut po godzinie 21 i wywołał ogromny entuzjazm tłumu. Bracia – Maciej, Marek, Mateusz i lider zespołu Tomasz Szczepanicy, pochodzący z Bogoniowic i nierozerwalnie związani z Ciężkowicami zagrali specjalnie dla swoich przyjaciół, rodziny, znajomych, mieszkańców gminy i wszystkich przybyłych gości i turystów. Sentymentalnie bo znowu w rodzinnych stronach, ale jednak z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem poderwali wszystkich do wspólnej zabawy. Zakończeniem Ciężkowickiego święta była zabawa przy dźwiękach muzyki klubowej i wyjątkowego oświetlenia.

8 przeglad orkiestr detych 02

8 przeglad orkiestr detych 03