dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Rejon Bałcki na Ukrainie kolejnym partnerem powiatu

rejon balucki partnerem powiatu 01 miniPorozumienie o współpracy handlowo-gospodarczej, naukowo technicznej i kulturalnej pomiędzy Powiatem Tarnowskim a Bałcką Rejonową Administracją Państwową i Bałcką Rejonową Radą w Obwodzie Odeskim na Ukrainie, zostało podpisane w Bałcie 22 maja 2012 roku, podczas oficjalnej wizyty Wicestarosty Tarnowskiego Mirosława Banacha i przedstawiciela Rady Powiatu Tarnowskiego – Przewodniczącego Komisji Planowania i Budżetu, Tomasza Burzy.

Porozumienie określa obszary współpracy partnerów m.in. w takich dziedzinach jak: gospodarka, nauka, oświata, kultura i sztuka, ochrona zdrowia, turystyka i sport, ekologia. Strony postanowiły aktywnie wspierać i ułatwiać rozwój kontaktów między przedsiębiorstwami, również poprzez organizację i wspólny udział w wystawach i targach gospodarczych. Po uroczystości podpisania porozumienia odbyła się konferencja prasowa.

W czasie wizyty na Ukrainie, polska delegacja przeprowadziła szereg rozmów m.in. z władzami  administracji państwowej i jej przewodniczącym Wasylem Bobańskim,  przewodniczącym Rady Rejonowej Walerym Żelichowskim oraz merem miasta Bałta Siergiejem Mazurem. W spotkaniach brał udział proboszcz polskiej parafii w Bałcie ksiądz Marcin Płaneta.

Gospodarze zorganizowali również wizytę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Bałcie, gdzie aktualnie studiuje 670 studentów.

W drugim dniu wizyty, 23 maja, polska delegacja udała się do Odessy na zaproszenie władz Odesskiego Obwodu, gdzie również rozmawiano o dotychczasowych kontaktach łączących nasze regiony oraz o możliwościach ich rozszerzania i rozwijania w perspektywie najbliższych lat.

rejon balucki partnerem powiatu 02

rejon balucki partnerem powiatu 03