dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Spuścizna Towarzystwa Szkoły Ludowej ważnym wkładem w dzieje polskiej oświaty – sesja o historii TSL w tarnowskim ratuszu

sesja tsl 01 mini15 maja br. w tarnowskim ratuszu odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”, zorganizowana dla uczczenia 120. rocznicy powstania Tarnowskiego Koła Towarzystwa Szkoły Ludowej. W słowie na rozpoczęcie konferencji Starosta Tarnowski Mieczysław Kras zaznaczył, iż organizacja ta w znaczący sposób przyczyniła się do krzewienia oświaty na ziemi tarnowskiej.

W części oficjalnej sesji głos zabrała również Zastępca Prezydenta Tarnowa Krystyna Latała, która podkreśliła rolę Towarzystwa w wychowaniu pokoleń Polaków. Podczas sesji zostały również wręczone nagrody dla laureatów II Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o Hetmanie Janie Tarnowskim. Nagrody wręczyli Starosta Tarnowski Mieczysław Kras i Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. Przypomnijmy, że laureatami konkursu zostali: Marek Dębosz z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika  w Tuchowie (nauczyciel prowadzący: Barbara Czosnyka), Mariusz Osika z I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej (nauczyciel prowadzący: Przemysław Kołodziej), Julita Patoła z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Tarnowie (nauczyciel prowadzący: Krzysztof Płonko). Organizatorzy konkursu przygotowali również planszę dydaktyczną, tematycznie związaną z bitwą pod Obertynem, dla Liceum w Tuchowie, szkoły laureata konkursu.

W części wykładowej zaprezentowane zostały trzy prelekcje. Prof. dr hab. Roman Pelczar (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie) przedstawił temat: „Działalność Towarzystwa Szkoły Ludowej na ziemiach polskich w latach 1891-1939”. Wymiar lokalny tematyki w postaci wykładu pt. „Działalność Towarzystwa Szkoły Ludowej w Tarnowie i powiecie tarnowskim” zaprezentował mgr Mieczysław Czosnyka (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego). Ostatnim prelegentem był Antoni Sypek, który wygłosił wykład zatytułowany: „Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie w latach 1908-1947”. Na zakończenie swoimi refleksjami podzielili się z zebranymi Edward Kupiniak (Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich) oraz dr Jan Hebda (Tarnowski Oddział PTH). W sesji uczestniczyło blisko 80 osób, między innymi bibliotekarzy, nauczycieli oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Po zakończeniu sesji w czytelni MBP przy ul. Krakowskiej 4 (II p.) otwarta została wystawa: „Tarnowskie Koło TSL w publikacjach i dokumentach”, przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Słowackiego w Tarnowie.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt