dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

65 lat ludowego sportu

65_lat_lzs_01_miniPowiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Tarnowie świętowało w ubiegłą sobotę 65-lecie istnienia. Obchody, podczas których wręczono okolicznościowe medale i odznaczenia zasłużonym działaczom, połączone zostały ze zjazdem sprawozdawczo-wyborczym. Przewodniczącym Rady Powiatowej LZS w Tarnowie wybrano ponownie Jerzego Bąka.

Celem Powiatowego Zrzeszenia LZS od chwili powstania jest upowszechnianie sportu na terenach wiejskich oraz zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży. Należy do niego obecnie 67 klubów sportowych z wiosek i małych miasteczek powiatu tarnowskiego, w których różne dyscypliny sportu uprawia blisko 2,5 tysiąca osób. Przede wszystkim piłkę nożną, chociaż ludowe kluby z naszego powiatu prowadzą również sekcje siatkówki, piłki ręcznej, tenisa stołowego, szachowe, turystyczne, a nawet podnoszenia ciężarów. Skupiają ponadto osoby uprawiające lekkoatletykę, pływanie i jeździectwo.

Podczas jubileuszowego spotkania czterem zasłużonym seniorom – wieloletnim działaczom: Edwardowi Karasińskiemu (Ciężkowice), Józefowi Starzykowi (Zaczarnie), Edwardowi Marcińcowi (Śmigno) i Januszowi Boryczce (Rudka) przyznano godność Honorowego Działacza RP LZS. Wręczono też inne odznaczenia, pamiątkowe medale i statuetki osobom, które przyczyniają się do rozwoju sportu na terenach wiejskich. Wśród wyróżnionych medalem "65 lat zrzeszenia LZS" znalazł się starosta Mieczysław Kras – Starostwo m.in. funduje nagrody na imprezy organizowane przez RP LZS. W ceremonii uczestniczył przewodniczący Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Krakowie Jacek Doniec.

Podczas zjazdu wybrano władze powiatowego zrzeszenia na kolejną kadencję. Prezesem znów został Jerzy Bąk. Razem z nim w radzie powiatowej pracować będą: Jerzy Kasprzyk, Józef Turek, Zbigniew Jurkiewicz, Edward Karasiński, Kazimierz Gawryał, Adam Tabiś, Ryszard Łoś, Józef Mucha, Mieczysław Cebula i Stanisław Domarecki.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę na fakt, że w miejscowościach, gdzie nie ma klubów sportowych jest więcej rozbojów i problemów wychowawczych z młodzieżą. Dlatego – zdaniem działaczy sportowych – państwo powinno dotować rozwój kultury fizycznej na terenach wiejskich. Delegaci w specjalnej uchwale zwrócili się do władz państwowych o wspieranie działalności ludowych klubów. Podziękowali władzom gminnym, powiatowym i sponsorom, bo to właśnie dzięki pomocy finansowej z ich strony sport w małych miejscowościach może jeszcze istnieć.

65_lat_lzs_02

65_lat_lzs_03