dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu w Tarnowie

P0162990"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie”. W przeddzień 72. rocznicy agresji ZSRR na Polskę odbyły się tarnowskie obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu, których organizatorami byli: Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Tarnowski oddział Związku Sybiraków oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Oprócz tych dwóch związków, jak co roku, w obchodach uczestniczyli przedstawiciele takich organizacji kombatanckich i społecznych jak: Rodzina Policyjna 1939, Rodziny Legionowe, Rodzina Policyjna, Rodziny Katyńskie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Obchody rozpoczęły się spotkaniem modlitewnym przy symbolicznym grobie Sybiraka na Starym Cmentarzu w Tarnowie. O godz. 16.00 w kościele Księży Filipinów w Tarnowie celebrowana była Msza św. w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie, której przewodniczył ks. Michał Osak, kapelan tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Na uroczystościach nie zabrakło parlamentarzystów i władz samorządowych województwa małopolskiego i miasta Tarnowa. W obchodach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, społecznych oraz szkół. Obecna była również klasa policyjna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Ceremonię rozpoczęło wykonanie hymnu państwowego przez Orkiestrę Zakładów Azotowych w Tarnowie. Następnie Starosta Tarnowski Mieczysław Kras przywitał uczestników uroczystości i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił, iż obowiązkiem naszego pokolenia jest kultywowanie pamięci o gehennie Polaków na Wschodzie i przekazywanie jej młodzieży.

P0163029

Podczas obchodów głos zabierali również: w imieniu Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Stanisław Schabowski, Zdzisław Baran – Prezes tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków, Senator prof. Kazimierz Wiatr oraz Zastępca Prezydenta Tarnowa – Krystyna Latała. Okolicznościowy Apel Pamięci odczytał kpt. Zbigniew Babiuch ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, po czym Pododdział Honorowy Tarnowskiej Policji oddał salwę honorową. W dalszej kolejności delegacje przybyłe na Plac Ofiar Stalinizmu w Tarnowie złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości dopełniło wspólne odśpiewanie „Roty” oraz „Hymnu Sybiraków”.

P0163041

P0163260