dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

DPS w Stróżach ma 60 lat

stroze0Dom Pomocy Społecznej w Stróżach w gminie Zakliczyn obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. W piątek 26 sierpnia odbędą się jubileuszowe uroczystości. Placówka prowadzona przez Powiat Tarnowski została w ostatnich latach zmodernizowana i dostosowana do standardów unijnych.

Dom Pomocy Społecznej w Stróżach powstał w 1951r. i usytuowany jest na terenie kompleksu dworsko – parkowego, który obejmuje ponad 7 hektarów. Mieści się w dwóch budynkach, z których jeden, zabytkowy, powstał na przełomie XVIII i IX wieku, natomiast drugi wybudowano i oddano do użytku w latach 1982 - 1988. Ostatnim właścicielem dworu była rodzina Stefana Dunikowskiego, oficera Wojska Polskiego. Oba budynki, zarówno zabytkowy jak i najnowszy łączy „przewiązka” wkomponowana w otoczenie. Obecnie kompleks należy do Powiatu Tarnowskiego, a w domu pomocy społecznej zamieszkuje 108 mieszkanek przewlekle, psychicznie chorych. Aby spełnić standardy unijne i otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności domu, przeprowadzono modernizację i remonty, z których ostatnim była modernizacja pomieszczeń kuchennych. Placówka posiada również windę, dzięki której niepełnosprawni bez trudu mogą dostać się na wyższe kondygnacje.

stroze2

W 2011 r. przypada 60. rocznica powstania DPS -  w piątek 26 sierpnia zaplanowano z tej okazji uroczyste obchody jubileuszu. Bardzo atrakcyjny program zapewni wszystkim uczestnikom zapoznanie się z historią dworu w Stróżach. Dzięki działaniom Powiatu Tarnowskiego i staraniami Dyrekcji DPS w Stróżach, kompleks dworsko – parkowy jest utrzymany w należytym stanie technicznym oraz spełnia wymagania konserwatorskie dotyczące obiektów zabytkowych. Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Stróżach jest obecnie Małgorzata Chrobak.

stroze3

stroze1