dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Rocznica Akcji III Most

most0W niedzielę 24 lipca 2011 r. w Wał Rudzie obchodzona będzie 67. rocznica akcji Trzeci Most. Na uroczystości upamiętniające brawurowe i dramatyczne zdarzenia, które miały miejsce w 1944 r. zapraszają starosta tarnowski, wójt Radłowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz parafia w Zabawie.

Trzeci Most to operacja przewiezienia zdobytych części rakiety V-2, tajnej broni Hitlera, z Polski do Anglii. Alianci znając budowę rakiety mogli bowiem skutecznie się bronić. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano pola w Wał Rudzie koło Zabawy. Lądowanie samolotu Dakota lecącego z Włoch (Brindisi) miało nastąpić na początku lipca 1944 roku. Ostatecznie żołnierze AK czekali na miejscu ponad dwa tygodnie. W tym czasie akcja bardzo się skomplikowała, m.in. przez kilka dni padały ulewny deszcze a w odległości zaledwie kilometra od łąk pojawił się odział niemiecki. Lądowanie nastąpiło ostatecznie w nocy z 25 na 26 lipca. Cała operacja przetransportowania części rakiety V-2 zakończyła się sukcesem.

Od kilku lat Starostwo Powiatowe w Tarnowie organizuje w lipcu uroczystości, które mają podkreślić bohaterską postawę partyzantów i wszystkich osób uczestniczących w tej niebezpiecznej misji. W 2004 r. w Wał Rudzie w gminie Radłów odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona akcji Trzeci Most. W tym roku uroczystości odbędą się 24 lipca – w niedzielę.

Program obchodów 67. rocznicy akcji III Most – 24 lipca 2011 r.

Sanktuarium pw. bł. Karoliny w Zabawie:

godz. 11.00 – Msza św. w intencji uczestników Akcji III Most

godz. 12.30 – przejazd uczestników pod pomnik upamiętniający akcję

Wał Ruda – pomnik akcji III Most:

godz. 13.00 – 14.00 – Centralne uroczystości 65. rocznicy Akcji III Most

– hymn państwowy

- wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości

- wręczenie pamiątkowych odznaczeń

- złożenie wieńców i wiązanek

- wypuszczenie gołębi pokoju