dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Święto tarnowskich pułków

5plk0W niedzielę, 12 czerwca br. w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie odbyła się uroczystość święta tarnowskich pułków – 5 Pułku Strzelców Konnych i 16 Pułku Piechoty, połączona z pielgrzymką ludowców i obchodami święta ludowego. W obchodach wzięli udział: starosta tarnowski Mieczysław Kras oraz wicestarosta Mirosław Banach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną na placu sanktuaryjnym. Mszy przewodniczył ks. dr hab. prof. UP JP II Stanisław Sojka, przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski do zachowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Bezpośrednio po jej zakończeniu miała miejsce oficjalna część uroczystości. Mieczysław Kras, starosta tarnowski, w swoim wystąpieniu przybliżył wojenną historię dwóch tarnowskich pułków, które we wrześniu 1939 roku podzieliły los Armii „Kraków”, prowadząc wielodniowe walki od Śląska po Lubelszczyznę. Następnie dowódca Oddziału Jazdy im. 5 PSK, rtm. Zbigniew Radoń wręczył pamiątkowe odznaki pułkowe, którymi wyróżnieni zostali: por. Piotr Nowak (żołnierz 5 PSK), płk Zdzisław Baszak (żołnierz 16 PP, Prezes Zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK), płk Zbigniew Skurnowicz (Komendant WKU w Tarnowie), ppłk Edmund Tyszka (Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego) oraz Zbigniew Mączka (Burmistrz Radłowa).

5plk1

Uroczystości były także okazją do świętowania dwóch okrągłych jubileuszów, które w tym roku obchodzi ks. Zbigniew Szostak, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie – jubileuszu 50 urodzin oraz 25 lat posługi kapłańskiej. Z tej okazji kapela góralska z Podhala, zaśpiewała Jubilatowi uroczyste „Sto lat…”. Dalsza część obchodów święta pułkowego, miała miejsce pod pomnikiem akcji „Most III”, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oddając hołd żołnierzom 16 PP Armii Krajowej.

5plk3

Przedwojenny 5 Pułk Strzelców Konnych obchodził corocznie swoje święto 9 czerwca, w rocznicę wkroczenia jego pododdziałów do Kijowa w 1920 r.  Z tej okazji w dniu święta pułkowego, w czwartek 9 czerwca br., delegacje Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 PSK, Miasta Tarnowa oraz Powiatu Tarnowskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem 5 PSK przy ulicy MB Fatimskiej w Tarnowie.

5plk4

5plk5