dzisiaj jest: 4 sierpnia 2021 r.   ::    imieniny: Dominika, Jan, Protazy

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

rozmiar tekstu w artykule:

Grafika kampanii - z lewej strony namalowane żółte promienie słońca padające na czarny cień twarzyJuż od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. 

 

Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, Akademia Czerniaka przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

Film edykacyjny na youtube.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę,
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne,
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia,
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm,
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Grafika informacyjna Poznaj ABCDE czerniaka wraz z mini zdjęciami znamion i wyjaśnieniem

 

Grafika Złote Zasady Ochrony Skóry - białe obrazki na żółtym tle, przedstawiające parasol, solarium, okulary przeciwsłoneczne kapelusz i inne

Źródło materiału: Studenckie Koło Naukowe Onkoma, Klinika Gastroneterologii Onkologicznej Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal znaczna część osób nie bada u lekarza podejrzanych znamion. 
Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno - zwłaszcza czerniaki - są przyczyną znacznej śmiertelności. Z powodu czerniaka umiera w Polsce 1 na 3 chorych, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry, liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:5
Wczoraj:904
W tym tygodniu:1850
W tym miesiącu:2380
Ogółem:1875663

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!