dzisiaj jest: 4 sierpnia 2021 r.   ::    imieniny: Dominika, Jan, Protazy

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

81. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz

rozmiar tekstu w artykule:

Emblemat miniatura duża litera P na tle czerwonego odrwóconego trójkąta14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków, między innymi żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy masowy transport  więźniów do nowo założonego obozu. Dzień ten uznawany jest za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

 

Na wniosek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich datę 14 czerwca Sejm RP w 2006 r. ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Najniższe z szacunków wskazują, że KL Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 mln osób: około 960 tys. Żydów z całej Europy (w tym ponad 300 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego), około 75 tys. Polaków ze 150 tys. deportowanych, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców radzieckich i około 10 - 15 tys. więźniów innych narodowości.

Przez pierwsze dwa lata do obozu trafiali głównie Polacy, przede wszystkim zaangażowani w ruch oporu, w tym inteligencja, młodzież i harcerze. Wysyłani byli do obozu także za pomoc Żydom, albo w wyniku łapanek ulicznych, powszechnie stosowanych przez Niemców form terroru w ramach tzw. odpowiedzialności zbiorowej. Od połowy 1942 roku, w rezultacie ustaleń najwyższych funkcjonariuszy aparatu III Rzeszy, podczas konferencji w Wannsee, KL Auschwitz II Birkenau stał się centrum tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (Endlösung der Judenfrage).

Od lat w sposób skandaliczny i nagminny w mediach światowych i przez różne osoby publiczne, używane są takie określenia jak „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy koncentracyjne”. Niestrudzenie i metodycznie musimy podejmować wszelkie starania o zachowanie pamięci o ofiarach i przekazywanie rzetelnej wiedzy o polskiej martyrologii w KL Auschwitz oraz innych niemieckich obozach śmierci. Obchody Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca stwarzają znakomitą okazję do takiej właśnie aktywności.

W związku z rocznicą pierwszego transportu do KL Auschwitz, depozytariusze Testamentu więźniów pierwszego transportu - Krzysztof Utkowski (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich), Piotr Dziża (Fundacja PRO PATRIA SEMPER), Ryszard Lis (Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz O/ Tarnów) i Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, wystosowali apel do najważniejszych osób w państwie, instytucji publicznych oraz do środowisk dziennikarskich, by na znak pamięci o więzionych, męczonych i mordowanych w niemieckich obozach rodakach, w dniu 14 czerwca każdego roku i w związku obchodzonym wówczas Narodowym Dniem Pamięci, wyeksponować w jak największym stopniu w przestrzeni publicznej i medialnej symbol „czerwonego trójkąta z literą P”, stanowiący oznaczenie Polaków - więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Emblemat - duża litera P na tle czerwonego odwróconego trójkąta


Pamiętając o wszystkich ofiarach - dajmy wspólne świadectwo pamięci o polskiej części historii Auschwitz i innych niemieckich obozów.

Kontakt z inicjatorami apelu: tel. 692282970, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:13
Wczoraj:904
W tym tygodniu:1858
W tym miesiącu:2388
Ogółem:1875671

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd