dzisiaj jest: 19 czerwca 2021 r.   ::    imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top lsop

Powiat Tarnowski pamięta o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich

rozmiar tekstu w artykule:

wolyn miniObchody 77. rocznicy Rzezi Wołyńskiej rozpoczęły się Mszą świętą w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. Po niej na Starym Cmentarzu – pod Kurhanem Kresowym – został odśpiewany hymn państwowy oraz rota. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentowali Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu oraz Józef Gądek, radny powiatowy, którzy złożyli kwiaty i światła pamięci.


wolyn 3

- Jako samorząd powiatu tarnowskiego wpisujemy się w te obchody rokrocznie dając świadectwo, że musimy stanąć w prawdzie z Ukraińcami i pamiętać o tych zdarzeniach z 1943 i 1944 roku. Jesteśmy zawsze strażnikami pamięci i na pewno nigdy o tej uroczystości nie zapomnimy - powiedział Tomasz Stelmach, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

wolyn 1

- 11 lipca jest datą nieprzypadkową, bowiem właśnie na ten dzień przypada rocznica krwawej niedzieli z 1943 roku, czyli kulminacji wydarzeń związanych z rzezią wołyńską. Na ten dzień przypada też Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

wolyn 77

W Gromniku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych tegoroczne obchody upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej ze względu na pandemię i związany z nią reżim sanitarny, miały charakter kameralny.

gromnik 1

Przed pomnikiem ofiar Rzezi Wołyńskiej wiązanki kwiatów oraz znicze złożyli starosta tarnowski Roman Łucarz, etatowy członek zarządu Tomasz Stelamch, oraz wójt gminy Gromnik Bogdan Stasz.

gromnik 2

- W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Celem zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) i Ukraińskiej Powstańczej Armii było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. W konsekwencji planowego ludobójstwa kilkaset tysięcy Polaków, ratując się przed okrutnie zadawaną śmiercią, torturami i okaleczeniem, uciekło z tych terenów.

gromnik 6

77. rocznica wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Rzezi Wołyńskiej, przypomina nam o tym, jak tragiczny był związek naszego narodu z Kresami Wschodnimi. Nasza obecność oraz ślady polskości na Kresach, od lipca 1943 roku były systematycznie niszczone i wymazywane. Nie możemy jednak pozwolić na zatarcie ich w naszej narodowej i społecznej pamięci.

gromnik 5

Pamięć o tej ofierze jest obowiązkiem Rzeczypospolitej, która w warunkach wojny i okupacji nie mogła obronić swych obywateli.

gromnik 4

 

 

 

 

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:25
Wczoraj:675
W tym tygodniu:4060
W tym miesiącu:11761
Ogółem:1842401

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!