dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

O polskiej emigracji

Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego we współpracy z Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie zorganizował  konferencję pt. „Współczesna polska emigracja. Stracone czy zyskane szanse? Jednostka – rodzina – społeczeństwo”. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Tarnowski, Mieczysław Kras. Odbyła się ona w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowie i zgromadziła ponad 60 osób, głównie młodzież i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalych powiatu tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i miasta Tarnowa.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Wicestarosty Tarnowskiego, Mirosława Banacha, który przybliżając zebranym ideę konferencji i dziękując organizatorom za podjęcie tego tematu, zwrócił uwagę na aktualne problemy, wynikające ze zjawiska współczesnej emigracji. Podkreślił, iż również powiat tarnowski, w skali lokalnej, podejmuje wyzwania, które wiążą się z migracjami mieszkańców powiatu. Z kolei Prezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. dr hab. Edmund Juśko pokreślił, iż w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom emigracji niezbędny jest sojusz instytucji państwowych, samorządów lokalnych, Kościoła, jednostek badawczych i naukowych, a także szkół wszystkich szczebli edukacji, które w tym łańcuchu winny pełnić funkcję podstawową. Pierwszym prelegentem był Marcin Borys, który zaprezentował zebranym temat: "Sięgając do początków – polskie emigracje zarobkowe w XIX wieku".

emi2

Wykład ukazał genezę zjawiska emigracji z ziem polskich w XIX stuleciu, a w podsumowaniu prelegent wymienił jego przyczyny i skutki, dając jednocześnie do zrozumienia, że w przypadku współczesnej polskiej emigracji są one analogiczne. W dalszej części konferencji Małgorzata Budzik omówiła temat: "Wśród obcych. Doświadczenie emigracji w najnowszej prozie polskiej". Prelegentka szukała w nim odpowiedzi na pytanie o wartość nowego doświadczenia emigracyjnego w prozie polskiej, wydanej po 2000 roku. Trzecim z kolei wykładowcą był ks. dr Jan Banach, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wygłosił on prelekcję pt.: "Migracje zarobkowe a kondycja polskiej rodziny". Dotknął w niej problematyki kryzysu polskiej rodziny, będącego jednym z najważniejszych, negatywnych skutków współczesnej emigracji. Z kolei Aleksandra Małozięć poruszyła w swoim wystąpieniu istotne zagadnienie, będące novum, charakterystycznym dla współczesnej emigracji, dotyczącym wykorzystania interenetu, jako narzędzia komunikacji oraz utrzymywania łączności z krajem (tytuł wykładu: "Fizycznie oddaleni, wirtualnie bliscy. Emigracja w dobie internetu"). Z kolei wykładem pt. "Współczesna polska emigracja. Bilans zysków i strat", prof. dr hab. Andrzej Bonusiak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dokonał podsumowania negatywnych i pozytywnych skutków współczesnej emigracji dla państwa i społeczeństwa polskiego.

emi3

Konferencję podsumowała Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie, Pani Barbara Dagmara Niziołek, która równocześnie podziękowała prelegentom i uczestnikom tego wydarzenia. Konferencję prowadził dr Paweł Juśko, i jednocześnie zaprezentował zebranym nowy numer "Zeszytów Metodycznych Samorządowego Centrum Edukacji" pt.  "Współczesna polska emigracja. Stracone czy zyskane szanse? Jednostka – rodzina – społeczeństwo", zawierający materiały z konferencji oraz dodatkowe artykuły, poszerzające spektrum problematyki, związanej ze współczesną, polską emigracją (red. P. Juśko, M. Borys).

emi1