dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Powiat Tarnowski wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Historyczne

W Warszawie, w Sali im. J. Lelewela w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, odbyło się tegoroczne posiedzenie Zarządu Głównego i Prezesów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, największej organizacji skupiającej historyków i miłośników historii w kraju.

Podczas obrad głos zabrał Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, który przedstawił przedsięwzięcia i projekty historyczne, realizowane przez Powiat Tarnowski, a także przedstawił zagadnienie współpracy samorządu Powiatu z Tarnowskim Oddziałem PTH. Wystąpienie Starosty Tarnowskiego spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników zebrania,  a sam Starosta Tarnowski zebrał za swoje wystąpienie aplauz. Z kolei dr Paweł Juśko zaprezentował zebranym nową inicjatywę wydawniczą Tarnowskiego Oddziału PTH „Tarnowskie Studia Historyczne”, którego inauguracyjny tom ukazał się w bieżącym roku. Głos zabierał również Ryszard Żądło, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji, referujący zagadnienie upamiętnienia przez Powiat Tarnowski w 2011 r. postaci Ignacego Jana Tarnowskiego i hetmana Jana Tarnowskiego. Prof. dr hab. Andrzej Chwalba, Wiceprezes Zarządu Głównego PTH podkreślił szczególną wrażliwość władz Powiatu Tarnowskiego na kwestie historii lokalnej, a także podkreślił, iż w ostatnim czasie Tarnowski Oddział PTH wyróżnia się swoją działalnością na tle innych oddziałów PTH w kraju.