dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Modernizacja w Rzuchowej dobiega końca

Rzuchowa11 czerwca ma zostać otwarta pierwsza w powiecie tarnowskim placówka opiekuńczo-wychowawcza. Prace przy adaptacji zabytkowego dworku w Rzuchowej w gminie Pleśna, gdzie przebywać będzie mogło 28 dzieci, są coraz bardziej zaawansowane. Wewnątrz obiektu zamontowano już windę, gotowe są nowe sanitariaty, przebudowywane są pokoje.

Do tej pory w dworku w Rzuchowej funkcjonował Dom Pomocy Społecznej, którego utrzymywanie – ze względu na małą liczbę mieszkańców – stawało się coraz mniej opłacalne. Dlatego postanowiono tam utworzyć placówkę opiekuńczo-wychowawczą, bo zapotrzebowanie na nią w powiecie jest ogromne. Prace adaptacyjne trwają od jesieni ubiegłego roku – pensjonariusze DPS przenoszeni są do podobnej placówki w powiecie oraz do miejskich DPS-ów. Wewnątrz zamontowano już windę, gotowe są sanitariaty, przebudowywane są pokoje, nowe pomieszczenia powstają w niezagospodarowanym dotąd poddaszu. Wkrótce wyremontowana będzie również część dachu.

rzuchowa3

- Pierwszą w powiecie placówkę opiekuńczo-wychowawczą uruchomić chcielibyśmy jeszcze przed przypadających ma 1 czerwca Dniem Dziecka – twierdzi wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. – Koszty umieszczania dzieci w tego typu placówkach są coraz wyższe, płacić już trzeba po cztery tysiące złotych za miesięczny pobyt, a niestety przybywa w naszym powiecie dzieci, których nie można pozostawiać pod opieką rodziców.

Za modernizację obiektu w Rzuchowej tarnowskie starostwo zapłaci przeszło 600 tys. zł, w przetargu najtańsza oferta była o 300 tys. zł niższa od pierwotnie zakładanej. Prowadzone są rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, aby za zaoszczędzone pieniądze kupić można było wyposażenie do domu dziecka, gdyż projekt zakwalifikowany został wcześniej do finansowania ze środków unijnych.

W Rzuchowej w dwóch grupach zamieszkać będzie mogło 28 dzieci. W nowej placówce zatrudnienie znajdzie część dotychczasowych pracowników DPS, dodatkowo zatrudnić trzeba będzie wychowawców.

rzuchowa2