dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Protest rolników

paczka0Niezadowoleni z sytuacji na wsi rolnicy spotkali się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie z dziennikarzami i przedstawili katastrofalną sytuację polskiej wsi. Z rolnikami rozmawiał starosta tarnowski i przekonywał ich, aby nie blokowali dróg i ulic w regionie. Rolnicy wysłali specjalną paczkę do ministra Marka Sawickiego.

- Jesteśmy na skraju załamania, ceny w skupach są dramatycznie niskie, a tymczasem w sklepach nasze produkty kosztują nawet kilkaset procent więcej. Produkcja na wsi już dawno przestała się opłacać – podkreślają rolnicy. Za całą sytuację winią ministra rolnictwa Marka Sawickiego i domagają się jego dymisji. Wysłali paczkę do ministra, do której włożyli podstawowe produkty, m.in. cukier, mleko, mąkę, masło i… buraka cukrowego z cenami sklepowymi. Dołączyli do nich faktury ze skupów, czyli stawki, jakie faktycznie dostają za płody rolne.

paczka1

Paweł Augustyn, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej przekonywał, że jeżeli sytuacja na wsi nie zacznie się poprawiać, a minister nie będzie rozmawiał o problemach z rolnikami, ich protest może rozlać się na cały kraj – będą blokady dróg i masowe pikiety. Największym zaskoczeniem dla rolników jest fakt, że ceny w skupie za produkowane przez nich produkty rolne oraz inwentarz są bardzo niskie a tymczasem ceny produktów przetworzonych są w sklepach kilkadziesiąt a nawet kilkaset razy wyższe. - Bulwersujące są wypowiedzi ministra rolnictwa, który twierdzi, że ceny w sklepach wzrosną jedynie o 5 procent a tymczasem w rzeczywistości są wyższe już o 100 a w niektórych przypadkach 200 procent – podkreślał P. Augustyn.

paczka2

CENA SKUPU DLA ROLNIKA

CENA SKLEPOWA

ŻYWIEC WIEPRZOWY –

3,40 ZŁ/KG

Szynka wiejska prawdziwa – 37,95 zł/kg

Kiełbasa wiejska – 26,50 zł/kg

Salceson – 13,95 zł/kg

Pasztet – 12 zł/kg

MLEKO PEŁNE TŁUSTE –

0,80 ZŁ/LITR

Mleko 2% - 3,10 zł/litr

Masło (0,60 kg) – 7,20 zł

Ser biały – 11,50 zł/kg

ZBOŻE –

1 ZŁ/KG

Mąka pszenna typ 500 – 2,35 zł/kg

Chleb (1,2 kg) – 7,40 zł

BURAK CUKROWY –

100 ZŁ/TONA

(z 1 tony buraków można wyprodukować 160 kg. cukru)

Cukier – 5,50 zł/kg

160 kg. = 880 zł

OLEJ NAPĘDOWY –

5 ZŁ/LITR

Uprawiając 1 ha. pola, rolnik zużywa około 100 litrów oleju napędowego – 500 zł. W ciągu ostatnich 4 lat paliwo do ciągników rolniczych podrożało o 2 zł/l.

paczka3