dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Starosta patronuje przedsięwzięciom historycznym

stu0W tarnowskim ratuszu odbyła się konferencja pt. „Pomiędzy popularyzacją a nauką. Regionalne czasopisma historyczne a społeczność lokalna”. Została ona zorganizowana przez Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Starostwem Powiatowym w Tarnowie.

Okazją do podjęcia takiego tematu było pojawienie się na tarnowskim rynku wydawniczym dwóch nowych wydawnictw periodycznych: pierwszego tomu „Tarnowskich Studiów Historycznych”, któremu patronuje Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz 15 numeru „Rocznika Tarnowskiego”. Ta niecodzienna okoliczność, a także osoba gościa specjalnego konferencji, prof. dr hab. Andrzeja Chwalby, zgromadziły w odnowionej Sali Pospólstwa w tarnowskim ratuszu, ponad 80 osób,  z uwagą przysłuchującym się wystąpieniom prelegentów. Konferencję otworzyli: Wicedyrektor Muzeum Okręgowego, Andrzej Szpunar wraz z Prezesem Tarnowskiego Oddziału PTH, prof. dr hab. Edmundem Juśko. Następnie głos zabrał Starosta Tarnowski, Mieczysław Kras. Podkreślił on rangę i znaczenie historii regionalnej, jako istotnego czynnika, integrującego społeczność lokalną, a także przypomniał najważniejsze inicjatywy powiatu tarnowskiego w zakresie utrwalania lokalnego dziedzictwa historycznego.

stu1

Pierwszym prelegentem konferencji był dr Paweł Juśko, redaktor naczelny „Tarnowskich Studiów Historycznych”, który omówił ideę nowego pisma, przedstawił zebranym jego cele, charakter, a także zwrócił uwagę na nowatorski charakter tego wydawnictwa. Z kolei Janusz Kozioł, redaktor odpowiedzialny na nowy numer „Rocznika Tarnowskiego”, przypomniał tradycję „Rocznika” oraz przedstawił treść 15, jubileuszowego numeru tego pisma.
Prof. dr hab. Andrzej Chwalba omówił sytuację czasopism historycznych na polskim rynku wydawniczym, przedstawił rolę, jaką pełnią regionalne czasopisma historyczne, jak również podzielił się zebranymi swoimi uwagami na temat „Tarnowskich Studiów Historycznych”. Konferencję zakończyła dyskusja.

stu2

stu3