dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Nowe usługi w tuchowskim szpitalu

chir0- Decyzja sprzed trzech lat o przekazaniu w dzierżawę budynków tuchowskiego szpitala spółce Centrum Zdrowia Tuchów była trafna. Nie tylko uratowane zostały miejsca praca, ale także pacjentom oferowany jest coraz szerszy wachlarz usług medycznych – twierdzi starosta tarnowski Mieczysław Kras. Właśnie uruchamiany jest  w Tuchowie oddział chirurgii jednego dnia.

Operacje przeprowadzać będą uznani krakowscy i tarnowscy specjaliści. Będą mieć do dyspozycji wyposażoną w nowoczesny sprzęt salę operacyjną oraz tomograf komputerowy do diagnostyki. Spółka Centrum Zdrowia Tuchów zawarła kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na operacje z wielu dziedzin, nie udało się jej jedynie zakontraktować operacji na usuwanie zaćmy, chociaż pozyskano już odpowiedniego lekarza specjalistę.

W tuchowskim szpitalu istniał do tej pory jedynie oddział chorób wewnętrznych, od kilku tygodni w jego strukturze jest również ponownie oddział ginekologiczno-położniczy. Od dawna jest tam zapotrzebowanie na chirurgię jednego dnia, tym bardziej, że obecnie wykonywanie wielu zabiegów nie wymaga pobytu w szpitalu. Dla wielu mieszkańców tej części powiatu tarnowskiego kłopotliwe było jeżdżenie na operacje do Tarnowa.

Teraz za zorganizowanie w Tuchowie chirurgii jednego dnia wziął się uznany w krakowskim środowisku lekarskim specjalista ortopedii i traumatologii dr n. med. Artur Gądek. – Z Tuchowa pochodzę, tutaj chodziłem do szkoły, z przyjemnością więc przyjąłem propozycję szefostwa szpitala – mówi ordynator tuchowskiego oddziału chirurgii jednego dnia. – Kompletuję kadrę, zgodziło się tutaj pracować wielu specjalistów z Krakowa i Tarnowa, w sumie będzie tu zaangażowanych około dwudziestu lekarzy. Będę przeprowadzane operacje z zakresu ortopedii, chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz laryngologii.

chir

Oznacza to, że teraz w Tuchowie będzie można przejść operację przepukliny, żylaków, wykonać sobie laparoskopię jamy brzusznej, artroskopię kolan i innych stawów... Za 6 mln zł urządzony została już sala operacyjna. Wyposażona jest w sprzęt cyfrowy najnowocześniejszych technologii. Zakupiony został też tomograf komputerowy do diagnostyki najnowszej generacji. – Pozyskaliśmy na ten cel dotację unijną, wyłożyliśmy też sporo własnych pieniędzy – informuje prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka.

Podpisano kontrakt z NFZ na cztery lata. Kierownictwo spółki żałuje jednak, że nie udało się zakontraktować operacji na usuwanie zaćmy, a pozyskano już specjalistę w tej dziedzinie. – Odwołaliśmy się od tej decyzji, ale nawet jeśli odpowiedź będzie negatywna, to i tak operacje na usuwanie zaćmy oka będą wykonywane odpłatnie, po promocyjnych cenach – zapewnia prezes Olszówka.