dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

O funduszach europejskich w tarnowskim Starostwie

01

O wdrażaniu Funduszy Europejskich w  Małopolsce rozmawiali z wójtami i burmistrzami powiatu tarnwoskiego w środę, 22 grudnia, w Starostwie Powiatowym w Tarnowie wicemarszałek Roman Ciepiela i członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys. W spotkaniu wzięli udział starostwie: Mirosław Banach i Mieczysław Kras oraz Paweł Augustyn z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Stanisław  Sorys  przedstawił  stan wdrażania  Małopolskiego Regionalnego Programu  Operacyjnego na lata 2007-2013 i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poinformował także o trwających naborach oraz przedstawił terminy konkursów planowanych do ogłoszenia w roku 2011. W ramach MRPO do realizacji zostało wybranych ponad 1800 projektów, najwięcej w II osi priorytetowej („Gospodarka Regionalnej Szansy”), za wdrażanie której odpowiada Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Ogólna kwota dofinansowania wyniosła 4 170 008 910 zł, w tym 548 068 492 zł w MCP – poinformował Stanisław Sorys.  Podpisano 1493 umowy o wartości dofinansowania 3 650 597 475 zł. Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał do wsparcia 33 projekty z Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych na kwotę dofinansowania 1 164 361 228 zł. Podpisano umowy o dofinansowanie dla 32 zadań, których łączna wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 1 151 241 294 zł. Do zakontraktowania, z wyłączeniem II osi priorytetowej, pozostało prawie 200 mln zł. - Subregion tarnowski w Małopolsce zajmuje w Małopolsce czwarte miejsce pod względem kontraktacji wniosków – podkreślił Stanisław Sorys.

001

Wicemarszałek Roman  Ciepiela  pogratulował nowo wybranym wójtom i burmistrzom oraz zaprosił wszystkich do współpracy z zarządem województwa. Poinformował o podziale kompetencji i pierwszych decyzjach Zarządu. Do obszaru kompetencji wicemarszałka Ciepieli będzie należał nadzór nad infrastrukturą drogową i kolejową, transportem i komunikacją, rynkiem pracy i Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. Dodatkowo w nowej kadencji zajmie się koordynacją działań związanych z planem zagospodarowania przestrzennego. - W nowej kadencji planujemy uchwalenie nowego planu - dodał wicemarszałek Ciepiela.

W swojej prezentacji Roman Ciepiela mówił o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki wynikach naborów oraz planach działania na 2011 rok. Przedstawił także strategię rozwoju transportu w województwie na lata 2010-2030. - Przygotowujemy plan działań inwestycyjnych niezbędnych do stworzenia efektywnego systemu komunikacyjnego - podkreślił wicemarszałek. Poinformował również  o Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Przedstawiciele  Zarządu Województwa poinformowali, że 22  grudnia, w tarnowskim Ratuszu, podpisali 13 umów na wsparcie inwestycji w ramach MRPO. Mówili również o szansie na dodatkowe środki dla Małopolski w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania. Specjalną premię otrzymają regiony, które najlepiej wydatkują fundusze europejskie, a Małopolska znajduje się w czołówce najlepiej radzących sobie regionów.

0001

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorz Stech mówił o planach inwestycji drogowych w 2011 roku oraz o programie budowy chodników w subregionie tarnowskim. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa, wicestarosty Mirosława Banacha, wicemarszałka Romana Ciepieli i członka Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa.