dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Mieczysław Kras starostą tarnowskim

29_s0Mieczysław Kras został starostą tarnowskim. Rada Powiatu wybrała go w poniedziałek 29 listopada ponownie na to stanowisko. Wicestarostą wybrano Mirosława Banacha. Do Zarządu Powiatu Tarnowskiego wszedł również Paweł Augustyn, jako etatowy członek Zarządu oraz Marek Podraza i Marek Słowik.

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Tarnowskiego IV kadencji rozpoczęła się od odebrania zaświadczeń o wyborze na radnego i złożeniu ślubowania przez radnych. Wcześniej sędzia Piotr Maziarz przedstawił wyniki wyborów w powiecie tarnowskim i podkreślił, że miejscowa komisja zarejestrowała rekordową liczbę list w wyborach. W wyborach do Rady Powiatu Tarnowskiego o jeden mandat ubiegało się 13 kandydatów. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji było wiadomo o zawarciu koalicji przez PiS i PSL. Konkurencyjną koalicję tworzył klub radnych PO: Mirosław Banach, Barbara Gniadek, Tomasz Burza, Wacław Sychta, Józef Sowa, Marek Podraza, Magdalena Szybilska, Paweł Augustyn oraz radni popierający Mieczysława Krasa: Wojciech Skruch, Józef Knapik, Marek Słowik, Bogdan Płachno, Dawid Chrobak, Zbigniew Cieślikowski oraz Alina Starzychowicz Smagacz ze Wspólnoty Samorządowej. Podczas sesji na przewodniczącego Rady Powiatu niespodziewanie została zgłoszona przez Zbigniewa Karcińskiego (PSL) kandydatura Wojciecha Skrucha. Mirosław Banach zgłosił również kandydaturę Wojciecha Skrucha zgodnie z ustaleniami koalicji PO i radnych PiS popierających Mieczysława Krasa. Nowy przewodniczący został wybrany 27 głosami, jeden radny głosował przeciwko. Następnie przewodniczący Wojciech Skruch poprosił o zgłaszanie kandydatów na wiceprzewodniczących. Mirosław Banach zgłosił Józefa Knapika (PiS) oraz Wacława Sychtę (PO). Zbigniew Karciński zgłosił Kazimierza Kormana (PSL) i Stefana Dzika (PSL). W głosowaniu wybrani zostali stosunkiem głosów 15 do 13 Józef Knapik i Wacław Sychta.

29_s2

Następnie przystąpiono do wyboru starosty. Mirosław Banach zgłosił Mieczysława Krasa urzędującego starostę (obecnie nie jest radnym powiatu w wyniku wykreślenia z list PiS. – To człowiek, który jest kontynuacją dobrych działań podjętych w latach 2006-2010 na rzecz rozwoju powiatu tarnowskiego. Mimo, że nie jest radnym powiatu w wyniku intrygi, jest najlepszym kandydatem na to stanowisko – argumentował Mirosław Banach. Zbigniew Karciński (PSL) zgłosił Romana Łucarza (PiS) uzasadniając jego kandydaturę. Zbigniew Karciński apelował do radnych, którzy weszli z lis PiS, aby poparli Romana Łucarza. Po czym poseł Michał Wojtkiewicz w swoim wystąpieniu stwierdził, że Mieczysław Kras jest także członkiem PiS i ma poparcie Jarosława Kaczyńskiego. Mirosław Banach dodał po wypowiedzi Z. Karcińskiego, że M. Kras nadal jest członkiem PiS i szanując wolę wyborców sam stawia krok do tyłu i proponuje M. Krasa na starostę. W wyniku głosowania Mieczysława Krasa poparło 15 radnych a 13 było przeciw. Następnie Mieczysław Kras zgłosił kandydaturę Mirosława Banacha na wicestarostę. – Odpowiedzialny był w poprzedniej kadencji za inwestycje w powiecie, które zostały dobrze zrealizowane. Ponadto ma 20-letnie doświadczenie w pracy w samorządzie. Dlatego proponuję, aby został wicestarostą tarnowskim – podkreślał Mieczysław Kras. Wyniku głosowania Mirosława Banacha poparło 15 radnych, 13 było przeciw.

29_s1

Starosta Mieczysław Kras zaproponował również, aby etatowym członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego, który zastąpił na tym stanowisku Adama Szpaka, został Paweł Augustyn, w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. Kandydatura ta uzyskała większość podczas głosowania. Podobnie jak kandydatury Marka Podrazy (PO) i Marka Słowika (PiS), którzy będą członkami Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

W swoim pierwszym wystąpieniu po ponownym wyborze na stanowisko starosty, Mieczysław Kras powiedział m.in.:

„Głosowanie pokazało, że sprawiedliwości stało się zadość. To zwycięstwo prawdy nad kłamstwem i fałszem, to zwycięstwo samorządności.  I tyle o polityce. Teraz o tym, co trzeba zrobić, aby powiat tarnowski nadal dobrze się rozwijał. Ostatnie 4 lata były dobrymi latami i trzeba tej kontynuacji. Będziemy podejmować merytoryczne decyzje, chcemy równomiernie rozwijać powiat tarnowski. Będziemy nadal zmieniać urząd, aby petenci coraz lepiej byli obsługiwani. Będziemy kontynuować inwestycje z poprzedniej, III kadencji. To są m.in. inwestycje, na które pozyskujemy środki pozabudżetowe. Tak jest np. z drogą modernizowaną z tzw. schetynówek - Szynwałd -Zalasowa -Ryglice za 6 mln zł. Z MRPO wykonana zostanie droga Zabawa – Wietrzychowice za kwotę 3,5 mln zł. Nadal budowane będą chodniki wspólnie z gminami, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Chcemy również rozwijać Dom Wczasów dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej, ale wcześniej go wyremontować. To stanie się w ramach programu porządkowania gospodarki cieplnej. Modernizacje w tym zakresie czekają również DPS Wietrzychowice i szkołę w Radłowie. Złożyliśmy wniosek na remont SOSW w Zbylitowskiej Górze, także do MRPO – liczymy na pozyskanie środków w tym zakresie. Nadal będzie kontynuowane rozwijanie i inwestowanie w oświatę. Zadaniem na rozpoczynającą się kadencję jest także remont siedziby pogotowia ratunkowego w Tarnowie i uregulowanie spraw własnościowych Powiatowego Zarządu Dróg w Zgłobicach”.
Starosta Mieczysław Kras podziękował wszystkim za współprace i wyraził przekonanie, że będzie ona prowadzona dla dobra rozwoju powiatu tarnowskiego.

ikona_galeria

TUTAJ ZNAJDZIESZ NOWYCH RADNYCH POWIATU TARNOWSKIEGO