dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Droga Jurków-Biecz po modernizacji

rzep1Jedna z najważniejszych dróg przebiegających przez powiat tarnowski została oddana do użytku po modernizacji. Mowa o drodze wojewódzkiej nr 980 Jurków-Biecz. W uroczystości, która odbyła się w Rzepienniku Strzyżewskim uczestniczyli m.in. marszałek Marek Nawara, starosta Mieczysław Kras, wójt Rzepiennika Kazimierz Fudala, wójt Gromnika Bogdan Stasz, posłowie, samorządowcy i mieszkańcy.

- To jedna z największych inwestycji w regionie, to odcinek łączący kilka gmin, oś komunikacyjna dająca dobrą rekomendację dla rozwijających się przedsiębiorców - powiedział marszałek Marek Nawara. Pogratulował tego osiągnięcia oraz podziękował wykonawcy za  sprawne zakończenie  inwestycji.  Marszałek przypomniał również, że gmina Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski, Biecz, Czchów i Zakliczyn  miały  finansowy udział  w tym przedsięwzięciu. Marek Nawara otrzymał pamiątkowy ryngraf jako wyraz podziękowania za wsparcie dla realizacji tego zadania.

rzep3

Inwestycja o wartości ponad 60 mln złotych uzyskała 39,2 mln zł dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Prace rozpoczęto w marcu 2008 roku i przewidywany termin jej zakończenia ustalony był na 15 maja 2010 r. W wyniku ulewnych deszczy wystąpiły powodzie i podtopienia, które spowodowały liczne uszkodzenia drogi oraz podmycia, uszkodzenia przepustów drogowych, pęknięcia i uszkodzenia nawierzchni, uszkodzenia zjazdów, podmycie poszerzeń i nasypów oraz uszkodzenia umocnień rowów. W związku z tymi uszkodzeniami, zakończenie podstawowych robót budowlanych  i dokonanie odbioru w przewidzianym wcześniej terminie było niemożliwe. Szkody zostały usunięte przez wykonawcę w ramach ubezpieczenia robót. Zadanie zrealizowane zostało w systemie „Zaprojektuj - Wybuduj” przez firmę Strabag sp. z o.o.

016

W ramach projektu przeprowadzono: modernizację nawierzchni drogi wojewódzkiej na odcinku 47,1 km, wykonanie poszerzenia jezdni na odcinku Rzepiennik – Strzyżewski - Biecz, przebudowę dwóch przepustów w miejscowości Faliszewice oraz Rzepiennik Marciszewski, remont mostu w miejscowości Biskupice Melsztyńskie, modernizację skrzyżowań, urządzeń bezpieczeństwa ruchu, poboczy i zjazdów na całym odcinku, prace związane z odwodnieniem korony drogi, modernizację i budowę chodników i zatok autobusowych, wbudowanie krawężników oraz wykonanie docelowej organizacji ruchu. Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 980 Jurków – Biecz przyczyni się do poprawy połączenia z drogą krajową nr 28 i nr 75 i z drogami wojewódzkimi nr 977 i nr 975, skrócenia czasu przejazdu,  podniesienia bezpieczeństwa ruchu oraz komfortu podróżowania, zmniejszenia kosztów utrzymania infrastruktury, zwiększenia mobilności mieszkańców oraz do poprawy wizerunku regionu.

rzep5