dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Powiatowe Święto Niepodległości w Łowczówku

LowczowekW niedzielę, 7 listopada, odbędą się powiatowe obchody Święta Niepodległości. Ich miejscem będzie Łowczówek na granicy dwóch gmin - Tuchowa i Pleśnej. To w tej miejscowości swój pierwszy bój stoczyła I Brygada Legionów. Co roku tysiące ludzi w listopadzie przybywają na ten cmentarz, aby oddać hołd bohaterskim żołnierzom, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

O znaczeniu bitwy świadczy fakt, iż nazwa Łowczówek umieszczona została na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W listopadzie 1914 roku Rosjanie zdobyli Tarnów i Tuchów. Zadanie powstrzymania dalszej ofensywy Rosjan na Pogórzu zostało powierzone m.in. I Brygadzie Legionów Polskich, dowodzonej wówczas przez ppłk Kazimierz Sosnkowskiego (J.Piłsudski został wezwany wcześniej na rozmowy polityczne do Wiednia). Polacy pod Łowczówkiem zaatakowali o zmierzchu, 22 grudnia. Brygada zdobyła wyznaczony region i wytrwała na pozycjach przez 4 dni i 3 nocy, przeprowadzając 5 wielkich szturmów, odpierając 16 kontrataków i biorąc do niewoli ponad 600 jeńców. Siły rosyjskie zostały na pewien czas zatrzymane, co umożliwiło Austriakom rozbudowanie frontu na pozycjach, na których utrzymał się do ofensywy pod Gorlicami w maju 1915. Straty brygady wynosiły 128 zabitych, w tym 38 oficerów, 342 rannych. Ofiary tej bitwy (nie tylko Polacy) spoczęli na Cmentarzu Legionistów Polskich Nr 171 w Łowczówku.

W tym roku przypada 96. rocznica powstania I Brygady Legionów Polskich.

Program uroczystości w Łowczówku w 2010 r. :
7 listopada – godz. 12:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów
godz. 13:15 – Hymn państwowy, oficjalne wystąpienia, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
godz. 14:30 – Program patriotyczno – artystyczny (w miejscu przygotowanym obok cmentarza). Wspólne śpiewanie pieśni legionowych przy ognisku.

UWAGA! Starostwo Powiatowe w Tarnowie organizuje bezpłatny dojazd na niedzielne uroczystości. 7 listopada o godz. 10.30 spod Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK przy ulicy Mościckiego 29 w Tarnowie wyjadą autobusy, które dowiozą chętnych do Łowczówka.

Film o uroczystościach na cmentarzu w Łowczówku w 2009 r., zrealizowany przez Telewizję Kraków, można zobaczyć TUTAJ