dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Szlak Wielkiej Wojny dla Małopolski

101Powiat Tarnowski pełnił w 2010 r. rolę koordynatora wojewódzkiego projektu turystycznego pod nazwą „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” w Małopolsce. Jego realizacja wiąże się z podpisanym w ubiegłym roku listem intencyjnym marszałków 8 województw (małopolskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie, kieleckie, mazowieckie, lubelskie, podkarpackie), w którym wyrażona została wola utworzenia ogólnopolskiego „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.

Bezpośrednim realizatorem projektu w części małopolskiej szlaku jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Ziemi Tarnowskiej”. W związku z tym Powiat Tarnowski we współpracy z Powiatem Gorlickim oraz PTTK Oddział „Ziemi Tarnowskiej” zorganizował w dniach 13-14 października br. konferencję „Szlakiem Frontu Wschodniego Wielkiej Wojny po Małopolsce”, której patronowali: Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Jej celem była prezentacja rezultatów prac nad wspomnianym projektem oraz refleksja historyczna związana z przypadającą w 2010 roku 95. rocznicą Operacji Gorlicko-Tarnowskiej.
13 października w Sali Lustrzanej w Tarnowie konferencję rozpoczęło wystąpienie Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, który  podkreślił rangę przedsięwzięcia jakim jest wdrażanie projektu „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Świtowej w Małopolsce”, szczególnie w kontekście przygotowań do 100. rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny, która będzie obchodzona za 4 lata. Z kolei Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, jako gospodarz wydarzenia powitał zebranych gości, a także zwrócił uwagę na potrzebę świadomego kształtowania pamięci historycznej o wydarzeniach I Wojny Światowej w naszym regionie.

015

Podczas konferencji miało miejsce wręczenie medali Austriackiego Czarnego Krzyża dla osób zasłużonych w działalności na rzecz renowacji cmentarzy z I Wojny Światowej oraz popularyzację tej tematyki. Odznaczeni zostali: Burmistrz Radłowa Zbigniew Kowalski, Lesław Paciorek, dr Jerzy Pałosz oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie Ryszard Żądło.
Pierwszy wykład zatytułowany „Czy Małe Verdun ? Operacja Tarnowski-Gorlicka jako przełomowy moment działań wojennych na Froncie Wschodnim Wielkiej Wojny” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Olejko z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z kolei historyk wojskowości z Moskwy, Walenty Juszko przedstawił zebranym temat „Operacja Tarnowsko-Gorlicka z perspektywy rosyjskiej”. Przed przerwą swoją prelekcję „Szlak cmentarzy wojennych – z doświadczeń Powiatu Tarnowskiego” wygłosił Ryszard Żądło, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
Drugą część konferencji rozpoczął Andrzej Łabno, Prezes PTTK Oddział „Ziemi Tarnowskiej”, który przedstawił efekty prac nad projektem „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” w Małopolsce oraz omówił jego przebieg. W dalszej części odczytany został wykład dr. Krzysztofa Wielgusa, pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej pt. „Ślady Wielkiej Wojny w krajobrazie Małopolski. Perspektywy dla rozwoju turystyki historycznej”, natomiast ostatnim prelegentem był prof. Edwin Fitz z Austriackiego Czernego Krzyża, który omówił działania tej zasłużonej organizacji, na rzecz odnowy galicyjskich cmentarzy wojennych z I Wojny Światowej.

034

W części dyskusyjnej wystąpili między innymi przedstawiciele Klubu Historii Militarnej „Beskid” ze Słowacji Martin Drobňák oraz Matus Korba, którzy przedstawili działania w zakresie renowacji cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny, jakie podejmowane są na terenie tego kraju. Natomiast Jarosław Woźniak z Urzędu Miasta w Koluszkach zapoznał uczestników konferencji z planami tworzenia parku kulturowego bazującego na tzw. bitwie łódzkiej, a także wykorzystania dziedzictwa kulturowego Wielkiej Wojny w rozwoju turystyki na terenie województwa łódzkiego.
Istotnym elementem konferencji była również wystawa fotograficzna, przygotowana przez PTTK „Oddział Ziemi Tarnowskiej”, ukazująca wybrane obiekty, jakie zostały wybrane do „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” w Małopolsce.
W konferencji uczestniczyło ponad 150 osób, w tym znaczna część młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa, Powiatu Tarnowskiego i Dębicy.

217

W drugim dniu goście, dziennikarze oraz część uczestników konferencji miała możliwość wziąć udział w objeździe studyjnym po cmentarzach wojennych I Wojny Światowej, znajdujących się na terenie Powiatów: Tarnowskiego i Gorlickiego to jest: cmentarz nr 193 Lubcza Szczepanowska, nr 171 Łowczówek, nr 123 Łużna Pustki, nr 91 w Gorlicach, na którym Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz złożyli symboliczny wieniec oraz miała miejsce prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” z Gorlic. Ostatnim punktem w programie objazdu było zwiedzanie Muzeum Bitwy Gorlickiej w Gorlicach. Przewodnikiem po objeździe był Roman Frodyma, autor niezwykle popularnych i pionierskich przewodników po cmentarzach wojennych I Wojny Światowej w Galicji.

ikona_galeria