dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Papieska konferencja podsumowana

18_17 października podsumowano projekt „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć”, realizowany przez Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Tarnowie, w ramach małopolskiego programu upamiętniania ważnych rocznic historycznych. Odbyło się to podczas konferencji „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć”, która była preludium do obchodów X  Dnia Papieskiego, przypadającego w tym roku 10 października.

Mottem konferencji oraz związanego z nią wydawnictwa były słowa zaczerpnięte z oświadczenia Sejmiku Województwa Małopolskiego, ustanawiającego „Rok Jana Pawła II Wielkiego” w Małopolsce: Uniwersalne dziedzictwo pozostawione przez Wielkiego Polaka Jana Pawła II obecnym i przyszłym pokoleniom, powinno być przedmiotem troski Małopolan. Konferencja rozpoczęła się o godz. 10.00 autorskim występem uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, którzy zaprezentowali niezwykle ciekawy spektakl pt. „Niebezpieczny zakręt…”, ukazujący jak nauczanie Jana Pawła II może odmieniać życie młodzieży, narażonej na zagrożenia współczesnego świata. W części oficjalnej głos zabrał Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys. Podkreślił on uniwersalizm papieskiego nauczania oraz jego aktualność, niezależną od zachodzących zmian i przeobrażeń. Z kolei Starosta Tarnowski, gospodarz wydarzenia powitał zebranych gości, a także przypomniał o inicjatywach samorządu powiatu tarnowskiego, mających na celu upamiętnienie osobę i nauczanie Jana Pawła II.

Pierwszym prelegentem konferencji był prof. dr hab. Andrzej Zając z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przedstawił on zebranym zagadnienie Listu Jana Pawła II do Artystów oraz jego recepcję w środowiskach twórców kultury w Polsce. Drugim prelegentem był ks. Tadeusz Sajdak, Dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. W swoim wykładzie przypomniał on miejsce jakie zajmował świat przyrody w nauczaniu Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Diecezji Tarnowskiej. Następnie omówił genezę powstania, osiągnięcia oraz bieżącą działalność Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.

18_2

Po przerwie nastąpił miły akcent w postaci wręczenia nagród laureatom konkursu wiedzy o życiu i działalności Ojca Świętego, przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pt. „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć”. Konkurs był jednym z elementów projektu i odbył się 24 września w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Wzięło w nim udział 32 uczniów reprezentujących szkoły z terenu miasta Tarnowa, powiatu tarnowskiego oraz powiatu brzeskiego. Laureatami zostali: Paweł Kasperowicz (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie), Katarzyna Tomala (I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie) i Ewa Malinowska (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu).

Kolejnym punktem programu konferencji był wykład prof. dr hab. Aliny Rynio, Dyrektora Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie pt. „Wychowawcza propozycja zagospodarowania daru miłości według wskazań Jana Pawła II”. Natomiast ostatni wykład dotyczył związków Jana Pawła II z diecezją tarnowską i został wygłoszony przez ks. dr. Ryszarda Banacha z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny – Sekcja w Tarnowie. Przedstawiając to zagadnienie ksiądz doktor omówił nie tylko dwie wizyty papieskie w diecezji, to jest w Tarnowie w czerwcu 1987 r. oraz w Starym Sączu 16 czerwca 1999 r., ale również przypomniał oficjalne i prywatne pobyty Karola Wojtyły w diecezji Tarnowskiej.

Na zakończenie konferencji glos zabrali ponownie uczniowie, tym razem z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu. Przygotowali oni zestaw anegdot o papieżu, które przypomniały drugie oblicze Jana Pawła II, to które przełamywało bariery, przekraczało granice i budziło takie same emocje u ludzi różnych narodowości, ras, wyznań i religii.

W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób, gównie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli, katechetów, samorządowców oraz pracowników naukowych uczelni z Krakowa, Lublina, Stalowej Woli i Tarnowa. Wydarzeniu patronowali: Biskup Tarnowski dr Wiktor Skworc, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara i Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.

18_3

Dopełnieniem konferencji i całego projektu jest wydawnictwo zatytułowane „Jan Paweł II. Dziedzictwo i Pamięć” (redakcja naukowa: prof. dr hab. Edmund Juśko, dr Barbara Wolny, ks. prof. dr hab. Andrzej Gretkowski, dr Paweł Juśko), w której zamieszczonych zostało 25 artykułów poruszających szereg zagadnień związanych z życiem, działalnością i nauczaniem papieża Jana Pawła II.

Warto również przypomnieć, iż „Rok Jana Pawła II Wielkiego” w Małopolsce został ustanowiony przez Sejmik Województwa Małopolskiego w związku z 5. rocznicą odejścia papieża do Domu Ojca oraz jubileuszem 90-lecia jego urodzin.

ikona_galeria