dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Projekt „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć"

Starostwo Powiatowe w Tarnowie wraz z Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie przy współpracy Małopolskiego Instytutu Kultury realizują projekt „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć”. Jego efektem jest konferencja, która odbędzie się we czwartek, 7 października 2010 r. w Tarnowie.

2010 r. przyniósł dwie istotnie, związane z pamięcią o Papieżu Janie Pawle II, rocznice, mianowicie, 5 lat od Jego odejścia do Domu Ojca oraz jubileusz 90-lecia urodzin. W związku z tym Sejmik Województwa Małopolskiego ustanowił rok 2010 – „Rokiem Jana Pawła II” w Małopolsce. Uzasadnieniem tej decyzji są między innymi szczególne związki jakie łączyły Karola Wojtyłę, a później Papieża Jana Pawła II z Małopolską. W stosownym oświadczeniu Sejmiku podkreślono, iż: Uniwersalne dziedzictwo pozostawione przez Wielkiego Polaka Jana Pawła II obecnym i przyszłym pokoleniom, powinno być przedmiotem troski Małopolan. Wpisując się w kontekst „Roku Jana Pawła II Wielkiego” w Małopolsce Starostwo Powiatowe w Tarnowie wraz z Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury realizują, w ramach programu „Warto Pamiętać”, projekt „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć”.

5_konf

Koncentruje się on wokół refleksji na temat wybranych aspektów dziedzictwa Papieża Polaka, a także jego związków z Małopolską. Efektem tej refleksji będzie konferencja popularno-naukowa pt. „Jan Paweł II Wielki. Dziedzictwo i Pamięć”, która zaplanowana została na dzień 7 października 2010 r. w sali konferencyjnej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie oraz związane z nią wydawnictwo pod tym samym tytułem. Jej organizatorami są Starosta Tarnowski Mieczysław Kras i Dyrektor SCE Barbara Dagmara Niziołek. Konferencja jest adresowana do nauczycieli, wychowawców, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prelegentami będą: ks. prof. dr hab. Andrzej Zając (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), prof. dr hab. Alina Rynio (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie), ks. dr Ryszard Banach (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz ks. Tadeusz Sajdak, Dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. Natomiast w publikacji, pod redakcją naukową Edmunda Juśko, Barbary Wolny, ks. Andrzeja Gretkowskiego oraz Pawła Juśko, znajdzie się w sumie 22 artykuły naukowców reprezentujących różne środowiska naukowe i poruszające szereg zagadnień dotyczących życia, nauczania i działalności Jana Pawła II. Patronat honorowy nad sesją i wydawnictwem objęli: Biskup Tarnowski Wiktor Skworc, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski. Początek konferencji o godz. 10.00.