dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Powiatowe święto edukacji

5_lo0Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej w tym roku obchodzony był w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie. Placówka prowadzona przez powiat tarnowski zorganizowała go przy okazji oddania pierwszego w naszym regionie obserwatorium astronomicznego. Mottem całej uroczystości była łacińska sentencja: Per aspera ad astra - Przez ciernie do gwiazd.

Na początku powiatowego święta proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła, ks. Zbigniew Pietruszka dokonał poświęcenia obserwatorium. W części oficjalnej dyrektor LO Zbigniew Budzik serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych gości - na czele ze starostą tarnowskim Mieczysławem Krasem, wicestarostą Mirosławem Banachem oraz pracownikami Wydziału Edukacji, posłem na Sejm RP Michałem Wojtkiewiczem, władzami Tuchowa i innymi gośćmi oraz młodzieżą. W następnej części głos zabierali zaproszeni goście mówiąc m.in. o przeprowadzanych w szkołach powiatu tarnowskiego inwestycjach w tym remoncie dachu na naszej szkole i budowie obserwatorium. Słowom tym towarzyszyły życzenia, by uczniowie ochoczo wykorzystywali możliwości, jakie oferuje im nauka w naszej szkole a gimnazjaliści chętnie podejmowali naukę w "Koperniku".

5_lo1

Następnie wręczone zostały nagrody starosty dla dyrektorów i nauczycieli wyróżniających się w swej pracy. Szereg nauczycieli otrzymało także nagrody dyrektora szkoły w Tuchowie. Stanisława Burza, emerytowana nauczycielka fizyki w LO w Tuchowie przypomniała panią Barbarę Maciejowską, która w latach 90-tych rozbudzała zainteresowania uczniów astronomią, wśród nich absolwenta, obecnie dra astronomii - Michała Siwaka, który przebywa na stażu naukowym na uniwersytecie w Toronto. Na zakończenie uroczystości odbył krótki program artystyczny przygotowany przez młodzież pod kierunkiem pań - A. Broniek oraz I. Sandeckiej. Po nim krótki kurs astronomii przedstawił poseł M. Wojtkiewicz.

Żródło: LO Tuchów

5_lo2