dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Pierwsza bazylika mniejsza w powiecie tarnowskim

30_tuch0W sobotę 2 października kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Tuchowie zostanie podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Będzie to pierwsza bazylika na terenie powiatu tarnowskiego i tym samym tuchowska świątynia dołączy do grona Bazylik Mniejszych w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie i Mielcu.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, o. Kazimierz Pelczarski oraz burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś zapraszali na uroczystość nadania godności bazyliki Tuchowskiemu sanktuarium. Gospodarzem spotkania był starosta tarnowski Mieczysław Kras, który chwalił współpracę zakonem Redemptorystów. Powiat tarnowski organizuje tam różnego rodzaju uroczystości. Sobotnie uroczystości wpisują się w zakończenie obchodów 670-lecia nadania praw miejskich Tuchowowi, które odbędą się w dniach 1-3 października 2010 r.

30_tuch1jpg

Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około 1079 roku. Miał on być – jak głosi tradycja – poświęcony przez biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego. Od początku historii kościoła czczona w nim była Najświętsza Maryja Panna. Od 1597 roku miały tam miejsce nadzwyczajne zjawiska. Cuda, jakie dokonywały się za wstawiennictwem Matki Bożej przyczyniły się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego. W związku z tym podjęto budowę nowego kościoła, który powstał w latach 1665-1682. W tym też czasie został sprowadzony do Tuchowa obraz Matki Bożej, zwanej Tuchowską. Dnia 8 września 1687 roku odbyła się konsekracja nowego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Kościół ten z biegiem czasu zyskał miano sanktuarium. W roku 1893 troska o to sanktuarium została powierzona ojcom redemptorystom. Do sanktuarium Pani Tuchowskiej od wieków pielgrzymują rzesze wiernych, zarówno z diecezji tarnowskiej, jak i spoza jej granic.