dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Dzień Sybiraka w Tarnowie

20_syb0W 71. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, odbyły się w Tarnowie obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu, zorganizowane przez starostę tarnowskiego, Związek Sybiraków Oddział w Tarnowie oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Uroczystości rozpoczęły się na Starym Cmentarzu w Tarnowie, modlitwą i zapaleniem zniczy przy symbolicznym grobie Sybiraka.

Od godz. 16.00 w Kościele Księży Filipinów miała miejsce msza św. w intencji Polaków poległych i pomordowanych na Wschodzie. W dalszej kolejności uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Wałową i Lwowską na Plac Ofiar Stalinizmu. Tam nastąpiła część oficjalna, którą rozpoczęło wykonanie hymnu państwowego. Starosta Tarnowski Mieczysław Kras przywitał zgromadzonych gości oraz podkreślił wagę i znaczenie pamięci o losach obywateli polskich na Wschodzie. Głos zabierali również: Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Henryk-Słomka Narożański, a także w imieniu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego  - Stanisław Schabowski oraz w imieniu Związku Sybiraków – Zdzisław Baran. Kulminacyjnym punktem obchodów było odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa, którą oddał Pododdział Honorowy Tarnowskiej Policji Państwowej. Liczne delegacje biorące udział w obchodach złożyły pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu wiązanki kwiatów, po czym nastąpiło wspólne odśpiewanie „Hymnu Sybiraków” i „Roty”. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mogli zapoznać  się z wystawą planszową pt. „Śladami Września. Garnizon Tarnów”, przygotowaną przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

20_syb1

W obchodach Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu wzięły udział liczne delegacje organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, parlamentarzyści ziemi tarnowskiej, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i młodzieżowych, a także nauczyciele i młodzież szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego oraz Tarnowa, między innymi z klas mundurowych XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.
20_syb2

20_syb3