dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Bitwa Radłowska uczczona

7_rad5 września odbyły się w Radłowie obchody 71. rocznicy Bitwy Radłowskiej, zorganizowane przez Starostę Tarnowskiego Mieczysława Krasa oraz Burmistrza Radłowa, Zbigniewa Kowalskiego. Niesprzyjająca pogoda i ulewny deszcz zmusiły organizatorów do korekty programu, stąd uroczystości zostały przeniesione z parafialnego cmentarza, na którym spoczywają żołnierze Armii „Kraków”, polegli w radłowskiej batalii, do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Radłowie.

 

Odbyła się tam Msza św. w  intencji uczestników Bitwy Radłowskiej i ich rodzin oraz część oficjalna obchodów. Kazanie wygłosił ks. Stanisław Staśko, proboszcz parafii w Radłowie. Podkreślał w nim potrzebę pamięci o bohaterach września 1939 r. oraz szczególną dbałość o nią, zwłaszcza w pokoleniu młodych Polaków. W części oficjalnej obchodów Starosta Pszczyński, Józef Tetla uhonorował płk. Zdzisława Baszaka oraz kpt. Zbigniewa Wójcickiego medalem pamiątkowym „Honor i Chwała”, przyznawanym przez Kapitułę Śląskiej Wojewódzkiej Rady "Synów Pułku" - byłych młodocianych żołnierzy, uczestników II wojny światowej, i powojennej Zbrojnej Konspiracji Niepodległościowej, m. in. za popularyzację wiedzy i upamiętnianie walk żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

Centralnym punktem obchodów był apel poległych wraz z salwą honorową, którą oddała Kompania Honorowa 5. Batalionu Dowodzenia im. Gen. Stanisława Hallera z Krakowa. Ceremoniał ten, przewidziany na radłowskim cmentarzu parafialnym, w związku z warunkami pogodowymi, odbył się pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 r. w Radłowie. Tam też liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki w hołdzie uczestnikom Bitwy Radłowskiej. W dalszej części obchodów dokonano otwarcia wystawy „Garnizon Tarnów”, zawierającej ekspozycję poświęconą pierwszej rekonstrukcji bitwy, która odbyła się w 2009 r., w ramach Wojewódzkich obchodów 70. rocznicy Bitwy Radłowskiej i wybuchu II wojny światowej, a została zorganizowana przez Powiat Tarnowski, Grupę Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 oraz Gminę Radłów. Wystawa była prezentowana w nowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie. Tam też odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt. „Obrona szkoły”, będącego zapisem wspomnianej rekonstrukcji. Natomiast członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej ON Żywiec zaprezentowali uzbrojenie polskich żołnierzy piechoty z września 1939 r. Degustacja tradycyjnej żołnierskiej grochówki była ostatnim punktem programu obchodów rocznicowych, w których pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczestniczyło kilkaset osób.

ZOBACZ ZDJĘCIA
ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt