dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Dożynki Powiatu Tarnowskiego za nami...

30_do0Wieńce z gminy Zakliczyn oraz gminy Pleśna były najpiękniejszymi podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego, które odbyły się w niedzielę 29 sierpnia 2010 r. Była (na szczęście) dobra pogoda, wielu uczestników a to może oznaczać, że zabawa się udała. Powiatowe święto plonów zorganizowano po raz dwunasty.

Organizatorzy w sobotę spoglądali w niebo (którego nie było widać) – deszcz i chmury oraz zimny wiatr powodowały zmartwienie i niepokój. Jednak niedziela okazała się na szczęście cieplejsza, słońca (wyglądającego zza chmur, ale jednak) było więcej i dożynki można było rozpoczynać. Pleśna przygotowała się, jak mogła najlepiej. Odnowione centrum miejscowości, przygotowane specjalne miejsce, gdzie stanęła scena, zaproszeni gości… Dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, a następnie korowód dożynkowy przeszedł w okolice Centrum Kultury, Sportu i Promocji, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody.

30_do4

Po przedstawieniu obrzędu dożynkowego przez „Świerczkowiaków”, głos zabrali starosta tarnowski Mieczysław Kras i wójt gminy Pleśna Wiesław Zimowski. Starosta podziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w  tegoroczne zbiory, które były wyjątkowe – najpierw deszcze a potem upały spowodowały, że żniwa okazały się trudne i plony mniejsze niż w latach poprzednich. – Ale rolnik zawsze cieszy się z tego, co zbierze i nawet za te mniejsze plony też musimy podziękować – dodał Mieczysław Kras. Z kolei wójt Pleśnej przypomniał, co działo się w czerwcu na terenie gminy. Wiesław Zimowski podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców gminy. Przypomnijmy – Pleśna najbardziej została dotknięta osuwiskami, które odebrały kilku rodzinom dorobek życia. Dlatego, aby im pomóc, tegoroczne dożynki miały skromniejszy wymiar. Starostwo Powiatowe w Tarnowie wspólnie z gminą Pleśna i firmą Poldim, która miała przekazać pieniądze na tzw. gwiazdę wieczoru zdecydowały, że przekażą materiały budowlane najbardziej poszkodowanym rodzinom. W ten sposób trzy rodziny dostały cegłę na budowę domów na kwotę blisko 20 tys. zł. Zakupiono ją po promocyjnych cenach w firmie Leier. Przekazanie czeków/promes nastąpiło właśnie na dożynkach powiatowych.

30_do2

W trakcie, gdy trwały przemówienia gospodarzy o gości, specjalne jury oglądało wieńce dożynkowe – zarówno gminy Pleśna – jak i te przywiezione na konkurs powiatowy. Wicestarosta Mirosław Banach – przewodniczący, Maria Cetera z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Krystyna Baniowska-Stąsiek, Władysław Węgiel – zastępca wójta gminy Pleśna oceniło 12 wieńców reprezentujących gminy powiatu tarnowskiego i postanowiło przyznać nagrody dwóch kategoriach. Nastąpiło to po prezentacji wieńców i grup wieńcowych – barwnych, nieraz dowcipnych i stylizowanych na staropolskie obrzędy dożynkowe. Sporo grup pojawiło się w strojach, które królowały na polskiej wsi podczas żniw 100 i więcej lat temu.

W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano:

I miejsce i nagrodę – Gminie Zakliczyn (750 zł)

II miejsce i nagrodę – Gminie Ryglice (600 zł)

III miejsca i nagrody – Gminie Ciężkowice i Gminie Rzepiennik Strzyżewski (po 500 zł)

W kategorii wieńca współczesnego przyznano:

I miejsce i nagrodę – Gminie Pleśna – wieniec z Woźnicznej (650 zł)

II miejsce i nagrodę – Gminie Wojnicz (500 zł)

III miejsce i nagrodę – Gminie Tarnów – (400 zł)

Komisja przyznała dodatkowo dwa wyróżnienia: Gminie Tuchów oraz Gminie Szerzyny (po 250 zł). Pozostałe grupy wieńcowe otrzymały okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne po 200 zł.

30_doz6

Wieńce budziły zachwyt wieli widzów – szczególnie tych spoza ziemi tarnowskiej, bowiem w Pleśnej sporo było osób, które wypoczywały w powiecie tarnowskim i specjalnie zostały np. jeden dłużej (wypoczynek kończy się z reguły w sobotę), aby zobaczyć, jak wyglądają małopolskie dożynki. Po rozdaniu nagród dla Grup wieńcowych przyszedł czas na świętowanie – na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, który pokazał swoje wysokie umiejętności a później orkiestra ze Szczepanowic pokazała, że „jest w orkiestrach dętych siła”.

30_do3

Podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna na publiczność czekało wiele atrakcji: degustacje lokalnych potraw, stoiska rękodzieła artystycznego i wesołe miasteczko. Wieczorno-nocna zabawa taneczna w temperaturze 10 stopni też była udana – niektórzy wrócili do domów grubo po północy…

30_do1

ZOBACZ ZDJĘCIA
ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt