dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

29 sierpnia dożynki Powiatu Tarnowskiego

doz2W niedzielę, 29 sierpnia odbędą się Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Tym razem współorganizatorem jest gmina Pleśna, która połączyła je z własnym świętem plonów. Tegoroczne uroczystości dożynkowe będą jednak skromniejsze niż w latach poprzednich. Spowodowała to powódź, która dotknęła powiat tarnowski w maju i czerwcu.

Mieczysław Kras, starosta tarnowski: „Święto plonów jest elementem naszej kultury. To piękna tradycja kultywowana już od wieków przez naszych przodków. Ale ten rok nie był dobry dla nikogo. Ulewne deszcze spowodowały duże straty w infrastrukturze – zarówno gminnej, jak i powiatowej. Wiele samorządów zastanawiało się, czy w tej sytuacji organizować dożynki. Ja uważam, że tak! Rolnicy zawsze potrafili się cieszyć z tego, co zebrali i nieważne, czy były to plony niewielkie, czy bardzo duże. Tym bardziej ich tegoroczna determinacja zasługuje na uznanie. Trzeba jednak zauważyć, że w ostatnich latach dożynki urastały do ogromnych imprez z dużymi gwiazdami w roli głównej. Dlatego, gdy mamy rok trudniejszy w naszym regionie, powinniśmy świętować też nieco skromniej. W programie tegorocznych dożynek powiatowych zrezygnowaliśmy z tzw. gwiazdy wieczoru a pieniądze przeznaczamy na zakup materiałów budowlanych potrzebnych do powstania trzech domów. Te materiały przekażemy najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Pleśna, którzy zostali poszkodowani przez żywioł w 2010 r. Będzie to dla nich znaczna pomoc i mam nadzieję, że dzięki temu „staną na nogi”.

26_plakat