dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Szlakiem bohaterów Akcji V-2

sarnaki4Delegacja powiatu tarnowskiego uczestniczyła w uroczystościach 15. rocznicy odsłonięcia pomnika Bohaterom Akcji V-2 i święcie Zespołu Szkół im. Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach, w województwie mazowieckim. Efektem wyjazdu jest współpraca szkół znajdujących się na południu i wschodzie Polski.

W ubiegłym roku Powiat Tarnowski i Województwo  Małopolskie obchodziły uroczyście w Zabawie i Wał-Rudzie 65. rocznicę jednej z najsłynniejszych operacji wywiadowczych II wojny światowej o kryptonimie Most III, ang. Wildhorn  III, której efektem było przekazanie przez Armię Krajową alianckim sojusznikom części niemieckiej rakiety typu V-2 (A-4).
W uroczystościach uczestniczyła delegacja Gminy Sarnaki, która przybyła na zaproszenie organizatorów obchodów: Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa, Burmistrza Gminy Radłów Zbigniewa Kowalskiego, Prezesa Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk. Zdzisława Baszaka oraz proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie, ks. Zbigniewa Szostaka.

Sarnaki to szczególna miejscowość w kontekście działań prowadzonych przez wywiad AK, mających na celu rozpracowanie tajemnicy niemieckiej tajnej broni V-2. To właśnie w okolicach położonych nad Bugiem podlaskich Sarnak, 20 maja 1944 roku, oddział Armii Krajowej przejął niewybuch pocisku rakietowego typu V-2, który po rozebraniu na części został zbadany w tajnych laboratoriach AK w Warszawie. W badaniach pocisku udział brali między innymi prof. Janusz Groszkowski, prof. Marceli Struszyński i inż. Antoni Kocjan. Po skompletowaniu najważniejszych części pocisku, wykonaniu rysunków i fotografii, cały materiał postanowiono przesłać samolotem do Londynu w ramach operacji III Most.

sarnakiUdział delegacji Gminy Sarnaki w obchodach jubileuszu 65. rocznicy Akcji III Most  w Zabawie i Wał-Rudzie był okazją do nawiązania współpracy pomiędzy samorządem Gminy a władzami Powiatu Tarnowskiego. Kolejnym jej etapem było zaproszenie Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa przez Wójta Gminy Sarnaki Mariana Waszczuka na uroczystość 15. rocznicy odsłonięcia pomnika Bohaterom Akcji V-2 w Sarnakach i Święto patronalne Zespołu Szkół im. Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach. 27 maja delegacja Powiatu Tarnowskiego na czele ze Starostą Mieczysławem Krasem oraz Dyrektorem Niepublicznego Zespołu Szkół im. Akcji III Most w Przybysławicach, wzięła udział w uroczystościach
w Sarnakach. Rozpoczęły się one mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, po której nastąpił przemarsz pod pomnik Bohaterom Akcji V-2, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów, a uczestnicy uroczystości oddali hołd żołnierzom AK, uczestnikom operacji rozpracowania niemieckiej broni typu V-2. Część oficjalna obchodów odbyła się w sali sportowej Zespołu Szkół. W swoim przemówieniu Starosta Tarnowski Mieczysław Kras przypomniał wydarzenia związane z przebiegiem akcji przeciwko V-2, jakie rozegrały się na terenie Powiatu Tarnowskiego, oraz podkreślił znaczenie organizowanych obchodów rocznicowych Akcji III Most dla społeczności Powiatu. W dalszej kolejności zaprezentowała się młodzież szkoły z przygotowanym na okazję święta programem artystycznym, natomiast  zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Sławomir Kordaczuk wygłosił wykład poświęcony podlaskim śladom broni V-2.

sarnaki3

Istotnym elementem uroczystości była prezentacja wystawy pt. Akcja Most III – Wildhorn III 25/26 lipca 1944 r., przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie wraz z Zakładem Historii Wojskowości Uniwersytetu Rzeszowskiego przy okazji zeszłorocznych obchodów 65. rocznicy operacji. Ważnym rezultatem pobytu delegacji Powiatu w Sarnakach było porozumienie zawiązane pomiędzy Dyrektorem Zespołu Szkół w Sarnakach, Agatą Wasilewską, a Dyrektorem Zespołu Szkół w Przybysławicach, Tadeuszem Seremetem, dotyczące podjęcia współpracy dydaktyczno-wychowawczej w zakresie upamiętniania wkładu żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz Lotnictwa Polskiego na Zachodzie w walkę z niemiecką tajną bronią typu V-2. Podpisanie stosownych porozumień planowane jest podczas uroczystości rocznicowych Akcji III Most w Zabawie i Wał-Rudzie 25 lipca bieżącego roku.

sarnaki2