dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Paderewski uczczony w rodzinnej w miejscowości

kurTablice upamiętniające osobę Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego polityka i muzyka, odsłonięto na Ukrainie. Zostały ufundowane i trafiły tam dzięki władzom powiatu tarnowskiego, w którym w tym roku obchodzona jest uroczyście 150. rocznica urodzin męża stanu. Tablice wmurowano w Kuryłówce – miejscowości na Podolu, w której urodził się artysta oraz w Chmielniku, w kościele, w którym został ochrzczony. - To ważne wydrzenie dla mieszkających tam Polaków oraz wszystkich, którym ta postać jest bliska - podkreśla wicestarosta Mirosław Banach.

Wizyta wicestarosty tarnowskiego Mirosława Banach i członka zarządu powiatu Tomasza Kijowskiego przed trzema miesiącami na Ukrainie, podjęte rozmowy z miejscową polonią i z konsulem RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem, zaowocowały zorganizowaniem uroczystości upamiętniających Ignacego Jana Paderewskiego. Na uroczystości w Kuryłówce pojechali radni powiatu tarnowskiego z przewodniczącym Sylwestrem Gostkiem oraz wicestarostą Mirosławem Banachem.

Już od wczesnych godzin rannych przed odmalowaną i udekorowaną flagami polskimi i ukraińskimi szkołą w Kuryłówce zbierały się odświętnie ubrane dzieci, mieszkańcy wsi i okolic. Na uroczystość odsłonięcia przybyli m.in.: zastępca wojewody winnickiego Lubow Spirydonowa, przewodniczący chmielnickiego rejonu administracji Oleg Tomaszuk, przewodniczący chmielnickiej rejonowej rady Wasil Czmeluk. Obecny był także konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, przedstawiciele komitetu obchodów 150-lecia urodzin Paderewskiego z przewodniczącą Związku Polaków w Chmielniku Haliną Brylant, delegacje organizacji polonijnych obwodu winnickiego. Po odegraniu hymnów państwowych Ukrainy i Polski, prowadząca uroczystość Halina Brylant przedstawiła zebranym sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego. Potem były oficjalne wystąpienia zaproszonych gości, w których podkreślano osiągnięcia wielkiego Polaka. Nawiązywano także do współczesności podkreślając rolę przyjaźni i wzajemnej współpracy obu narodów.

kury1

– Ten dzień jest szczególny, bo dzisiaj w Kuryłówce inaugurujemy obchody Roku Paderewskiego, podczas którego przewidziano wiele spotkań, mających na celu przybliżyć postać tego wielkiego Polaka. Paderewski urodzony w Kuryłówce był patriotą mężem stanu i artystą, który podczas światowego tourne koncertowych propagował nie tylko polską kulturę, ale w swoich przemówieniach przed każdym koncertem apelował o poparcie o odzyskania niepodległości przez Polskę. Kuryłówka, podolska ziemia była dla niego najcudowniejszym miejscem na świecie. W odezwie do Polonii w 1915 roku powiedział: jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny. Myśl o Polsce, wielkiej i silnej, wolnej, niepodległej było i jest treścią mojego istnienia. Dziś jako przedstawiciele dwóch niezależnych państw Polski i Ukrainy, dwóch dobrych sąsiadów możemy sobie życzyć tak wielkiej miłości do swojej ojczyzny, jaką prezentował Ignacy Jan Paderewski - powiedział konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. Konsul wyraził nadzieje, że w przyszłości szkoła w Kuryłówce będzie nosić imię Ignacego Jana Paderewskiego.

kury2

Wicestarosta tarnowski Mirosław Banach w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie i podziękowanie, że doszła do skutku uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci wielkiego Polaka. Ma to szczególną wymowę, bowiem w Kąśnej Dolnej w powiecie tarnowskim jest jedyny dom, który ocalał po Paderewskim. - Kąśna to nie tylko dwór, to przede wszystkim instytucja kultury powiatu tarnowskiego. Bywają tu najwięksi artyści Europy i świata. Jesteśmy z tego bardzo dumni. W zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę z kalifornijskim miastem Paso Robles, gdzie mieszkał u schyłku swojego życia Paderewski. Jest uważany za najważniejszego obywatela w tej miejscowości. Te trzy miejsca: Kuryłówka, Kąśna Dolna i Paso Robles naznaczył swoim wielkim talentem - powiedział wicestarosta, zapraszając równocześnie do odwiedzenia dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Głos zabrał także przewodniczący rady powiatu tarnowskiego Sylwester Gostek, który wyraził nadzieje, że osoba Ignacego Jana Paderewskiego znana jest uczniom szkoły. - Paderewski jest dla wszystkich wzorem pracowitości we wszelkich dziedzinach życia, to dobry wzór do naśladowania. Ta tablica pamiątkowa odsłonięta dzisiaj będzie na pewno motywowała uczniów do takich zachowań, po to by osiągać sukcesy na miarę Ignacego Jana Paderewskiego - powiedział Sylwester Gostek.

kury3

Następnie przy dźwiękach utworów skomponowanych przez Paderewskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z napisami w języku polskim i ukraińskim: Ignacy Jan Paderewski ( 1860 – 1941) wybitny pianista, kompozytor, mąż stanu, premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej, urodzony w Kuryłówce 6.XI.1860 roku.W 150 rocznicę urodzin samorząd województwa małopolskiego i powiatu tarnowskiego.

Podobną tablicę z dodanym zdaniem: W tym kościele został ochrzczony, odsłonięto na frontonie kościoła pw. św. Trójcy w Chmielniku. Następnie odbyła się uroczysta nabożeństwo w intencji Ignacego Jana Paderewskiego. Po jej zakończeniu medalami 150 lecia urodzin Paderewskiego uhonorowani zostali miejscowy proboszcz, ksiądz Anatolij Biełous i Halina Brylant, przewodnicząca Związku Polaków w Chmielniku.

kury4

 

kury

kury6

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt