dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

20-lecie Centrum Paderewskiego

pad2010 rok obfituje w ważne dla muzycznego świata rocznice: 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina oraz 150-lecie urodzin I. J. Paderewskiego, które zostały objęte auspicjami Konferencji Generalnej UNESCO. Pośród tak istotnych wydarzeń, wpisują się obchody 20-lecia działalności Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna.

Instytucja od dwóch dekad organizując festiwale, koncerty, recitale, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne promuje jednego z najwybitniejszych pianistów, żarliwego patriotę, polityka o niezaprzeczalnych zasługach dla odzyskania niepodległości Polski – I. J. Paderewskiego.

Obchody jubileuszu odbędą się 16 maja 2010 r. w kompleksie dworsko – parkowym I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej:

15.00     Uroczyste rozpoczęcie obchodów XX – lecia Centrum Paderewskiego

Otwarcie wystawy: „Exlibris muzyczny” Krzysztofa Kmiecia

16.00    Recital wokalny
:

Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari: Ewa Biegas – sopran, Rafał Bartmiński – tenor, Grzegorz Biegas –  fortepian, Regina Gowarzewska – prowadzenie.

W programie m.in. pieśni Chopina i Paderewskiego oraz najsłynniejsze arie operowe i operetkowe.

Program przedstawiony zostanie w ramach projektu XV Międzynarodowy Festiwal i XIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – Sztuka Wokalna Europy Środkowej.

Festiwal zapoczątkowany został w maju 1985 roku pod nazwą Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu z inicjatywy ówczesnego kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Heleny Łazarskiej - obecnie profesora zwyczajnego Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Od 2001 roku istnieje jako FESTIWAL I KONKURS SZTUKI WOKALNEJ IM. ADY SARI.

Ewa Biegas otrzymała I nagrodę tego prestiżowego konkursu wokalnego (edycja 1997 r.), zaś Rafał Bartmiński III nagrodę w roku 2001.

Koncert współorganizowany z MCK „Sokół” Nowy Sącz, w ramach projektu XV Międzynarodowy Festiwal i XIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari „Sztuka wokalna Europy Środkowej”.

17.30    Muzyczny portret Ignacego Jana Paderewskiego – wykład połączony z prezentacją nagrań archiwalnych prowadzony przez Józefa Kańskiego - krytyka muzycznego, wieloletniego redaktora czasopisma „Ruch muzyczny”

Obchody rozpocznie wspomnienie Mistrza, którego celem jest przybliżenie słuchaczom życiorysu
I. J. Paderewskiego. 150 rocznica urodzin artysty jest istotnym powodem, dla którego pragniemy położyć szczególny nacisk na edukacyjny aspekt naszej działalności.

19.00     Kulminacja obchodów jubileuszowych

Koncert  „Chopin  - pojedynek” (The New Art Ensemble):
Krzysztof Herdzin – fortepian, Karol Radziwonowicz – fortepian, kwintet smyczkowy, kwartet dęty.

THE NEW ART ENSAMBLE to zespół skupiający uznanych i znakomitych muzyków - artystów zarówno solistów, jak i kameralistów młodego pokolenia, polskich   i zagranicznych, działających pod szyldem THE NEW ART ENSAMBLE,  a współtworzących wiele, bardzo ciekawych projektów.

W programie m.in. utwory: F. Chopina, S. Prokofiewa, K. Herdzina

Uroczystym obchodom jubileuszowym towarzyszyć będą trzy wystawy:
-„Paderewski w Kalifornii” – wystawa zdjęć archiwalnych przygotowana przez Marka Żebrowskiego, dyrektora Centrum Muzyki Polskiej przy University of Southern California.
- „XX lat działalności Centrum Paderewskiego– wystawa zdjęć dokumentująca działalność instytucji

- Prezentacja prac podopiecznych Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro”

Dla przybyłych gości oraz melomanów kawiarenka i ogródek grillowy.

pka