dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Park pięknieje na wiosnę

pa0Zabytkowy park przy dworze w Radłowie w powiecie tarnowskim poddawany jest zabiegom rewitalizacyjnym. Prace pielęgnacyjne w drzewostanie, który ma kilkaset lat kosztować będą blisko 100 tys. zł. Powiat stara się przywrócić pierwotny wygląd parku, który przed laty był chlubą regionu. Będzie to jednak bardzo trudna i żmudna praca.

- W Radłowie zabiegom pielęgnacyjnym poddanych zostanie sześćset drzew i krzewów, na koronach kilku najstarszych i najcenniejszych zostaną umieszczone wiązania liniowe, aby nie uszkodziły ich silne wiatry. Park będzie bardziej przejrzysty i przyjazny spacerowiczom, którzy dotychczas musieli często przedzierać się przez krzewy - informuje odpowiedzialny za ochronę środowiska Adam Szpak z Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Na renowację powiat wyłożył właśne środki oraz pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

pa1

Park w Radłowie został utworzony na przełomie XVIII i XIX wieku przez ówczesnego właściciela miejscowego dworu. Rosną w nim głównie drzewa liściaste, które od dobrych kilkudziesięciu lat nie były poddawane pielęgnacji. W sumie drzewostan wtorzy 65 gatunków drzew, krzewów i pnączy. W 1971 roku park w Radłowie został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie teren parku obejmuje obszar 7,6 ha, z czego ponad jeden hektar to stawy. W dworze znajdującym się w jego centrum mieści się szkoła prowadzona przez powiat tarnowski. Powiat tarnowski zabiega również o środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach których chce odtworzyć historyczny układ komunikacyjny na terenie parku. Chodzi głównie o przywrócenie alejek, którymi mogliby spacerować ludzie szukający tam odpoczynku.

pa2

Ciekawostką jest fakt, że wycięte w radłowskim parku drzewa posłużą w sezonie zimowym za materiał do ogrzania Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Drewno jest transportowane z Radłowa do Zgłobic koło Tarnowa a tam – w Powiatowym Zarządzie Dróg – przygotowywane na opał.

pa3

pa00