dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

O dziedzictwie rodu Tarnowskich

18 marca odbyła się w Sali Lustrzanej w Tarnowie konferencja edukacyjna zatytułowana „Tarnów – dziedzictw rodu Tarnowskich”. Poprzedziło ją drugie posiedzenie Komitetu Wspierającego Budowę Pomnika Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie.

Konferencję rozpoczął Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, który przywitał zgromadzoną licznie w Sali Lustrzanej publiczność i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Ryszard Żądło, jako inicjator i osoba przewodnicząca Komitetowi Wspierającemu Budowę Pomnika Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie przedstawił sprowadzanie z jego rocznej działalności.
Na program konferencji złożyły się dwa wykłady. Pierwszy – Kazimierza Bańburskiego, Starszego Kustosza Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który przedstawił zagadnienie tradycji herbu miasta Tarnowa. Kwestia ta jest szczególnie aktualna w kontekście starań o zatwierdzenie herbu Tarnowa przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Z kolei w drugim wykładzie, dr Andrzej Niedojadło omówił dokonania Spycymira Leliwity, założyciela Tarnowa i protoplasty rodu Tarnowskich, jako dyplomaty, polityka i możnowładcy.
Podczas konferencji nastąpiło uhonorowanie laureatów i rozdanie nagród w Międzypowiatowym Konkursie Szkolnym „Jan Tarnowski. Hetman i mąż stanu”. Zwyciężczynią konkursu została Kinga Matela, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie. Natomiast drugie miejsce zajął Paweł Kasperowicz z ZSP w Radłowie, a trzecie Sławomir Gacek z tuchowskiego liceum. Konkurs zorganizowało Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie i Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.
Żywą reakcję publiczności wzbudził występ uczniów II LO w Tarnowie, którzy specjalnie na okazję konferencji przygotowali, pod kierunkiem Pani Barbary Poręby ciekawy program artystyczny.
Konferencja zgromadziła w Sali Lustrzanej pond 150 osób, głównie młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Konferencji towarzyszyła wystawa „Pierwsze wieki Tarnowa”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Gościem honorowym był prof. dr hab. Karol Tarnowski, przedstawiciel rodu Tarnowskich.