dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Radłów miastem

mapa1 stycznia 2010 roku Radłów uzyskał prawa miejskie i jest siódmym miastem w powiecie tarnowskim a sześćdziesiątym w Małopolsce. Nowe miasto liczy ponad 2.700 mieszkańców. Dotychczasowy wójt Zbigniew Kowalski stał się burmistrzem a Rada Gminy – Radą Miasta.

Pierwsza historyczna wzmianka o Radłowie pojawia się w dokumencie z roku 1084. Radłów funkcjonował przez wieki jako niewielkie miasteczko oraz ośrodek administracyjny i handlowy, choć w dokumentach nigdzie nie ma śladu jednoznacznie nadanych praw miejskich. W okresie monarchii austrowęgierskiej Radłów był miasteczkiem „V rangi”. W latach 20. XX wieku na radłowskim rynku wybudowano ratusz, w którym urzędował burmistrz i rada miejska. Po reformie samorządowej w roku 1934 Radłów administracyjnie stał się wsią.

Centrum Radłowa, wraz z rynkiem, kościołem i XIX-wiecznym pałacem jest wpisane do rejestru zabytków. Miasteczko jest siedzibą władz samorządowych gminy Radłów, która składa się z 14 sołectw. Radłów pełni też funkcję lokalnego centrum edukacyjno-kulturalnego. Absolwentami miejscowego Liceum Ogólnokształcącego są m.in. prof. Franciszek Ziejka, arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, który od 28 grudnia jest pierwszym Honorowym Obywatelem Powiatu Tarnowskiego.

Prawa miejskie nadawane są przez premiera RP w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Nie ma ściśle określonych warunków nadania praw miejskich. Na status miasta mogą zwykle liczyć miejscowości liczące powyżej 2 tys. mieszkańców, posiadające infrastrukturę o charakterze miejskim: kanalizację, wodociąg, oczyszczalnię ścieków, instytucje oświatowe i kulturalne, zwartą zabudowę z ulicami i chodnikami. Miastami mogą zostać miejscowości pełniące rolę lokalnych ośrodków administracyjnych i społecznych. Większość (co najmniej 2/3) mieszkańców powinna mieć zatrudnienie poza rolnictwem.

Więcej o mieście i gminie Radłów przeczytasz pod adresem - www.gminaradlow.pl