dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Starostwo z certyfikatem!

ceStarostwo Powiatowe w Tarnowie, jako pierwszy urząd administracji powiatowej w Małopolsce, odebrało certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania spełniającego wymogi norm PN-EN-ISO 9001:2009 – Systemy Zarządzania Jakością, PN ISO/IEC 27001:2007 – Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, PN-N-18001:2004 – Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.

Certyfikat, z rąk Tadeusza Glazera, dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, odebrał starosta Mieczysław Kras. Certyfikat, z rąk Tadeusza Glazera, dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, odebrał w poniedziałek 23 listopada 2009 r. starosta Mieczysław Kras. - Starostwo Powiatowe w Tarnowie bardzo dobrze przygotowało się do do certyfikacji. Mogę śmiało powiedzieć, że należy pod tym względem do czołówki polskich samorządów - powiedział podczas uroczystości T. Glazer, dyrektor PCBiB w Warszawie.Zintegrowany System Zarządzania funkcjonuje w Starostwie Powiatowym w Tarnowie od 1 stycznia 2009 r. Decyzję o jego wprowadzeniu podjęła Rada Powiatu Tarnowskiego. W lipcu Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przeprowadziło w Starostwie Powiatowym w Tarnowie audyt Zintegrowanego Systemu Zarządzania. – Musieliśmy wykazać, czy wdrożony system, w zakresie realizacji zadań własnych powiatu, zadań z zakresu administracji rządowej i zadań ustawowo powierzonych powiatowi, jest zgodny z wymaganiami norm – tłumaczy starosta tarnowski Mieczysław Kras. Na podkreślenie zasługuje fakt, że system został wdrożony własnymi siłami, bez pomocy zewnętrznych firm konsultingowych.

ce2

- Wielu pracowników starostwa wyodrębniało procedury, opisywało procesy i tworzyło dokumenty systemowe. To podwójna korzyść, gdyż samodzielne wdrożenie po pierwsze umożliwiło kadrze kierowniczej nabycie nowej wiedzy z zakresu zarządzania i pełne zrozumienie istoty systemu. Na dodatek pozwoliło zaoszczędzić przynajmniej 150 tys. zł, bo tyle wynosiłby koszt firmy doradczej – podkreśla sekretarz powiatu Wacław Prażuch, Pełnomocnik Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Przeprowadzony w czasie wakacji audyt wykazał zgodność obowiązujących w Starostwie zasad obsługi klientów z rygorystycznymi  wymaganiami wszystkich trzech norm. Zespół audytorski postanowił wystąpić do Komitetu Technicznego ds. Certyfikacji Systemów Zarządzania PCBC o przyznanie Starostwu Powiatowemu w Tarnowie certyfikatu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz międzynarodowego certyfikatu IQ-Net (International Certification Network). We wrześniu Komitet Techniczny pozytywnie zaopiniował wynik audytu i na tej podstawie Dyrektor PCBC nadał certyfikat dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

ce3

A jakie korzyści z zastosowanych nowoczesnych metod zarządzania odniosą klienci Starostwa Powiatowego w Tarnowie? Bo przecież z myślą o nich wdrożono cały system. Na pewno uzyskają wyższy standard świadczonych dla nich usług. A zadowoleni mieszkańcy mogą w bardzo istotny sposób wpłynąć na sposób postrzegania urzędu przez otoczenie zewnętrzne. Zadaniem samorządu jest bowiem dbanie o tworzenie korzystnych i przyjaznych warunków życia obywateli, co w przyszłości przyczyni się do lepszego rozwoju. - Mieszkańcy oczekują, że urząd do którego przychodzą będzie dla nich przyjazny i przejrzysty. Obywatele oczekują od urzędników przychylności, usprawnienia pracy w celu skrócenia czasu załatwiania spraw, przejrzystości procedur, wyczerpującej i zrozumiałej informacji – dodaje W. Prażuch.

ce4

Dotychczas systemy zintegrowane to jeszcze duża rzadkość, większość funkcjonujących systemów zarządzania oparta jest jedynie na normie jakościowej. Plusem systemu jest to, że w Starostwie Powiatowym w Tarnowie oparty jest na pełnym, elektronicznym obiegu dokumentów. – Eliminuje to konieczność biegania po urzędzie z plikiem papierowych dokumentów. To pozwala oszczędzić czas, pieniądze i zapobiec ewentualnemu zgubieniu dokumentów – podkreśla W. Prażuch, sekretarz powiatu.

ikona_galeria