dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu

of117 września, w 70. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz w Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu, na tarnowskim Rynku otwarta została wystawa „Śladami Września. Garnizon Tarnów”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie. Wystawa prezentuje blisko 100 fotografii przedstawiających dzieje 16. pułku piechoty i 5. pułku strzelców konnych, dwóch jednostek Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Obie jednostki - związane z Tarnowem i Powiatem Tarnowskim - brały udział w wojnie polsko-niemieckiej we wrześniu 1939 r. Materiały ikonograficzne, które zostały wykorzystane przy przygotowaniu wystawy pochodzą ze zbiorów prywatnych rodzin żołnierzy 16. pp i 5. psk, Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Wystawa została sfinansowana ze środków Powiatu Tarnowskiego. Jej otwarcie było częścią obchodów Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu, które w Tarnowie zorganizował Związek Sybiraków Oddział Tarnów, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Starosta Tarnowski.

of2

O godzinie 16:00 w Kościele Księży Filipinów rozpoczęła się Msza św. w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie. Z kolei główne obchody odbyły się pod pomnikiem ofiar stalinizmu, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa pododdziału honorowego tarnowskiej policji, złożenie wieńców i wiązanek oraz odśpiewanie Hymnu Sybiraków i Roty. W uroczystościach uczestniczyły władze Powiatu Tarnowskiego, miasta Tarnowa, parlamentarzyści, kombatanci, uczniowie szkół miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego, mieszkańcy Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego.

of3

of4