dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Śladami 5. PSK

wo1Starosta tarnowski Mieczysław Kras wziął udział w uroczystych obchodach 70 rocznicy Bitwy Woźnickiej. Na Wzgórzu Florianek, gdzie w dniach 1, 2 września 1939 r. w obronie miasta walczyli żołnierze 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz 5 Pułku Strzelców Konnych, zebrali się kombatanci, żołnierze Brygady Kawalerii, przedstawiciele władz samorządowych, dzieci i młodzież. W okresie międzywojennym 5. Pułk Strzelców Konnych stacjonował w Tarnowie.

Podczas uroczystości odprawiono Mszę św. w intencji poległych żołnierzy, nastąpiło również uroczyste pobranie ziemi z pola walki, aby złożyć ją w siedzibie Krakowskiej Brygady Kawalerii, w której szeregach znajdował się 5 Pułk Strzelców Konnych. Starosta Mieczyslaw Kras złożył kwiaty w miejscu, gdzie 70 lat temu walczyli żołnierze pułku przez wiele związani z Tarnowe i Ziemią Tarnowską. W czasie uroczystości włodarz powiatu odebrał pamiątkowy medal wybity przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu oraz Wojskową Komendę Uzupełnień z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

wo2


17 czerwca 1919 Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozkaz o sformowaniu 3 Pułku Dragonów. We wrześniu tego roku pułk przemianowano na 3 Pułk Strzelców Konnych, a 6 października 1920 na 5 Pułk Strzelców Konnych. Do 1928 pułk stacjonował w garnizonie Tarnów, a następnie w Dębicy. Święto pułkowe obchodził 9 czerwca, w rocznicę walk, jakie zostały stoczone w 1920 przez II dywizjon broniący przeprawy na Dnieprze pod Kozinem i 4 szwadron w Kijowie. Pułk nawiązywał do tradycji 5 Pułku Strzelców Konnych powstałego w 1806 roku. Kampanię wrześniową pułk odbył w ramach Krakowskiej Brygady Kawalerii. Pierwszą walkę pułk stoczył 2 września pod Woźnikami i w rejonie Żarek. Walczył w obronie Pińczowa (5 września), pod Tarnogrodem, Tomaszowem Lubelskim. W wyniku przegranej bitwy Armia Kraków, a wraz z nią 4. Pułkiem Strzelców Konnych skapitulował 20 września 1939. Pułk odtworzono w AK. Brał udział w akcji "Burza". Działania bojowe zakończył w grudniu 1944.

 

wo3

 

wo4

 

wo5

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt