dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Święto Pojednania na Jamnej

ja15 sierpnia na Jamnej, w Ośrodku Akademickim Duszpasterstwa Dominikanów, odbędą się uroczystości Święta Pojednania, organizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i ojca Jana Górę. Dzień wcześniej poprzedzi je niezwykła ceremonia „Radosnego Pogrzebu Matki Bożej”. Na gości, którzy przyjadą w sobotę na Jamną, czeka niezwykła atmosfera i prezenty.

 

Święto Pojednania to uroczystość łącząca tradycyjny odpust jamneński i święto Matki Bożej Zielnej z hołdem dla poległych żołnierzy oraz ideą, szeroko rozumianego, pojednania. To wspomnienie o ofiarach krwawych wojen światowych, a szczególnie o tysiącach żołnierzy, którzy polegli na polskiej ziemi. We wspólnych mogiłach spoczywają  obok siebie Austriacy, Niemcy, Rosjanie, Węgrzy, Włosi, Polacy.

Uroczystości Święta Pojednania odbędą się w sobotę, 15 sierpnia, a w przededniu będzie miał miejsce „Radosny Pogrzeb Matki Boskiej”. Jest to jedyna w swoim rodzaju ceremonia o charakterze ludowym, odbywającą się tylko w czterech miejscach w Polsce (Borek Stary, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska i Jamna). Ten szczególny „pogrzeb” połączony jest z czytaniem apokryficznych tekstów o wniebowzięciu Maryi i odmawianiem Litanii Nadziei, a uwieńczy go koronacja figury Matki Bożej w drzwiach jamneńskiego sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

15 sierpnia, gdy przypada Odpust Jamneński, zorganizowane zostanie Święto Pojednania. „Wniebowzięcie Matki Bożej daje inspirację do ogarnięcia pamięcią i modlitwą wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. W okolicach Jamnej znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy żołnierzy z czasów I wojny światowej. Leżą obok siebie młodzi ludzie różnych narodowości i wyznań” - wyjaśnia ideę Święta Pojednania ojciec Jan Góra.

Święto Pojednania rozpocznie się modlitwą w miejscach pamięci, wystąpieniem starosty tarnowskiego i złożeniem kwiatów na mogiłach. Następnie o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy. Tradycją Odpustu Jamneńskiego stał się już „Polonez na łące” po zakończeniu Eucharystii. Po południu na Jamnej będzie można wysłuchać Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, zaplanowano również zabawy integracyjne i kiermasz książek. Goście częstowani będą „jamieńskimi plackami” oraz grochówką starosty. Wieczorem na łące odbędą się koncerty zespołów muzycznych.


PROGRAM ŚWIĘTA POJEDNANIA

14 sierpnia 2009

Godz. 15.00 – 20.00 – Radosny Pogrzeb Matki Bożej, Koncert Wieczorny

 

15 sierpnia 2009

Godz. 10.00 – 10.45  –   Miejsce pamięci i pojednania:

- Wspomnienie o żołnierzach poległych podczas I i II Wojny Światowej

- Wystąpienie Starosty Tarnowskiego

- Modlitwa za zmarłych

- Złożenie kwiatów

Godz. 11.00 – 12.15  –  Msza Św. polowa w intencji poległych żołnierzy. Msza Odpustowa

Godz. 12.30 – 13.00  –  Polonez na łące

Godz. 16.00 – 19.00 – Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny

- Zabawa integracyjna

- Kiermasz książek

Godz. 19.30 - Zabawa na łące, koncerty zespołów artystycznych

 

16 sierpnia 2009 - odpust św. Jacka

Godz. 11.00 – odpustowa Msza św. przy dębie

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt