dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Pomnik odzyskał blask

pom1Odzyskał blask historyczny pomnik upamiętniający żołnierzy 5. Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w Tarnowie. Dzięki staraniom Starostwa Powiatowego, które wyłożyło pieniądze z własnego budżetu i zdobyło środki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przeprowadzono gruntowną renowację monumentu znajdującego się przy Alei Matki Bożej Fatimskiej, obok Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Pomnik, którego właścicielem jest powiat tarnowski, powstał z inicjatywy pułkownika Aleksandra Ehrbara na terenie ówczesnych koszar im. Jazdy Kłuszyńskiej w Tarnowie. Zaprojektowany został przez ppor. Tadeusza Ujejskiego i odsłonięty 9 września 1923 r. Twórcy chcieli w ten sposób oddać hołd żołnierzom i oficerom 5. Pułku Strzelców Konnych, którzy polegli w latach 1918 – 1920 w walkach o niepodległość i granice państwa polskiego. Monument jest świadectwem obecności w Tarnowie tej zasłużonej w dziejach polskiej kawalerii jednostki Wojska Polskiego.

– Dobrze, że konserwacja została przeprowadzona, gdyż pomnik znajdował się w nienajlepszym stanie. Chodzi zwłaszcza o ściany zewnętrzne, na których widoczne były liczne pęknięcia oraz ubytki, głównie w krawędziach i  gzymsach, spowodowane przez upływ czasu i  niszczące czynniki atmosferyczne – podkreśla konserwator dzieł sztuki Barbara Dworaczyńska, która wykonywała prace. Polegały w głównej mierze na gruntowym oczyszczeniu całego cokołu pomnika oraz wykonanego z wapienia, wieńczącego pomnik orła. Ten właśnie element był bardzo zniszczony – pokrywała go ciemna patyna, miał liczne przebarwienia spowodowane mikroflorą oraz zalegającymi glonami.

pom4

Osłabione partie pomnika zostały wzmocnione strukturalnie żywicą krzemoorganiczną a cały pomnik zabezpieczony przed dalszym niszczącym działaniem czasu. Pokryto go specjalnymi substancjami odpornymi na deszcz, śnieg i zmiany temperatury. Konserwacja kosztowała około 20 tys. zł. 15 tys. powiat tarnowski zdobył z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie – resztę przekazał z własnego budżetu. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku pomnik będzie iluminowany. W pełnej krasie można będzie go oglądać również po zapadnięciu zmroku.

pom2

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt