dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

OSP lepiej wyposażone dzięki pieniądzom powiatu

Strażacy-ochotnicy będą mogli skuteczniej ratować życie ludzi oraz ich dobytek. Pomoże im w tym nowoczesny sprzęt kupiony za pieniądze przekazane przez powiat tarnowski. 80 tys. zł trafiło na konto jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych a jest to możliwe dzięki znowelizowanej jesienią ub.r. ustawie o ochronie przeciwpożarowej, która pozwala samorządowi powiatowemu na dotowanie tych jednostek.
- Bardzo cieszymy się z tej dotacji. Nasze jednostki – pomimo ciągłego rozwoju – ciągle borykają się z problemami sprzętowymi, dlatego pieniądze na pewno się przydadzą. My zamierzamy kupić np. pompę do usuwania zanieczyszczonej wody ze studni  – mówi Sebastian Wróbel, prezes OSP w Wojniczu. Inne jednostki także wyposażą się w specjalistyczny sprzęt – m.in. w Lisiej Górze zakupiony zostanie ratowniczy sprzęt hydrauliczny. Przez gminę przebiega bardzo ruchliwa droga krajowa nr 73 i tamtejsi strażacy-ochotnicy często wyjeżdżają do wypadków. Teraz będą mogli interweniować jeszcze skuteczniej. Inne jednostki wyposażone zostaną np. w pompy szlamowe, zestawy do łączności telefonicznej, kupią umundurowanie bojowe czy jak OSP w Gromniku – wentylatory do oddymiana pomieszczeń – zapowiada tamtejszy prezes Andrzej  Kucharzyk.

Starosta Mieczysław Kras, który wspólnie z wicestarostą Mirosławem Banachem podpisywał umowy na przekazanie dotacji zapowiada, że co roku powiat będzie się starał pomagać ochotniczym strażom pożarnym. – Najczęściej jako pierwsi dojeżdżacie na miejsce zdarzenia – wypadku czy pożaru. Z roku na rok przyjmujecie nowe zadania, ponieważ czujecie odpowiedzialność za życie i mienie drugiego człowieka. Podejmujecie ten trud i służycie mieszkańcom, bez względu na to kto i gdzie potrzebuje pomocy – mówił starosta M. Kras do prezesów i naczelników jednostek OSP.
W tym roku powiat tarnowski przekazał pieniądze blisko dwudziestu  jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. To w sumie 80 tys. zł.