dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Rozpoczęły się obchody 65. rocznicy Akcji III Most

 Ocalili Londyn przed nazistowską rzezią, czyli Akcja Trzeci Most na lądowisku w podtarnowskiej Wał Rudzie powróciła w piątek, 5 czerwca, do Tarnowa. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim można było posłuchać wykładów i opowieści bohaterów oraz historyków o tej słynnej już akcji przeprowadzonej przez bohaterskich partyzantów z BCh oraz AK. Organizatorem sesji był starosta tarnowski. W sobotę szkoła w Przybysławicach w  powiecie tarnowskim otrzymała imię upamiętniające tamte wydarzenia.
W lipcu 1944 r. partyzanci wykradli części rakiety V- 2, rozpracowali ją i samolotem, który przyleciał z Włoch przekazali broń aliantom. Broń wynaleziona przez Niemców miała zniszczyć Londyn - wspomina Zdzisław Baszak z AK. Uczestnikami konferencji byli kombatanci, przedstawiciele środowisk naukowych oraz nauczyciele i młodzież ze szkół Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Do sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego licznie przybyły delegacje m.in. z Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Przybysławicach, Szkoły Podstawowej w Jadownikach Mokrych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojniczu.

Gośćmi konferencji byli parlamentarzyści ziemi tarnowskiej: erodeputowana Urszula Gacek,  Urszula Augustyn, Józef Rojek, Edward Czesak, Marszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu tarnowskiego. Wśród gości honorowych był płk pilot Kazimierz Pogorzelski, prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, który przekazał na ręce starosty tarnowskiego okolicznościowy list od Włodzimierza Gedymina, jednego z organizatorów Akcji „III Most”. Okolicznościowy adres do uczestników sesji wystosowali także Dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Gen. E. Fieldorfa „Nila” w Krakowie Adam Rąpalski oraz Kazimierz Barczyk i mjr Kazimierz Kemmer, Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Muzeum. Podkreślali w nim wagę i znaczenie operacji, jako istotnego wkładu Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami oraz potwierdzili potrzebę szerokiego rozpropagowania wiedzy o tym wydarzeniu.  W wystąpieniu otwierającym obrady Starosta Tarnowski, Mieczysław Kras zwrócił uwagę, iż w związku z 65. rocznicą Akcji „III Most” istnienie konieczność jej zaakcentowania, ale również umiejscowienia samej operacji w szerszym kontekście, jako jednego z zasadniczych epizodów całego procesu, jakim było rozpracowanie przez Armię Krajową tajemnicy niemieckiej rakiety typu V-2. Starosta tarnowski podkreślił także, iż celem obchodów rocznicowych jest przede wszystkim oddania hołdu  ludziom, których poświecenie oraz determinacja doprowadziły do pomyślnego finału operacji.


Na konferencję złożyły się cztery wykłady poruszające wybrane zagadnienia z zakresu poruszanej problematyki. Prof. dr. hab. Andrzeja Olejko w wykładzie Operacja Wildhorn III – Most III czyli z Sarnak przez Motyla pod Brindisi  w zwięzłej formie omówił kwestię genezy broni typu V-2 oraz sam przebieg Akcji Most III, głównie z perspektywy załogi samolotu C-47 Skytrain (KG - 477 V). Z kolei  wystąpienie płk. Zdzisława Baszaka było relacją z przebiegu operacji, widzianej oczami jej uczestnika. Kolejny z prelegentów, Maciej Małozięć, w wykładzie Artilleriezielfeld Blizna oraz SS TruppenUbungsPlatz Heidelager Pustków w rozpoznaniu wywiadu Armii Krajowej zaprezentował zagadnienie udziału żołnierzy Obwodu AK Dębica w działaniach wywiadowczych na terenie poligonu wojskowego SS w Bliźnie oraz niemieckiego obozu pracy w Pustkowie. Natomiast Mgr Jacek Magdoń w swoim wystąpieniu pt Komunistyczny aparat represji wobec oficerów Armii Krajowej zasłużonych w walce z niemiecką bronią V przedstawił sylwetki i powojenne losy kilku oficerów Armii Krajowej, biorących udział w walce przeciwko broni V. Ostatnim punktem w programie konferencji była projekcja filmu dokumentalnego „Trzeci Most”, przygotowanego na zlecenie Starostwa Powiatowego w Tarnowie, w związku z 65. Rocznicą Akcji.


Drugim wydarzeniem związanym z inauguracją obchodów 65. Rocznicy Akcji „III Most” było nadanie Niepublicznej Szkole Podstawowej i Niepublicznemu Gimnazjum imienia Akcji „III Most”. Okolicznościową Mszę św. poprowadził ks. prałat Piotr Gajda - kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK. Po uroczystościach kościelnych przedstawiciele świata polityki, honorowi goście, wśród których był starosta tarnowski, uczniowie i kombatanci II wojny światowej złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterów I i II wojny światowej. Po przemarszu zaproszonych gości do obiektu szkolnego na specjalnie przygotowanej scenie dyrektor Tadeusz Seremet powitał przybyłych uczestników uroczystości. Po oficjalnych przemówieniach prezes Stowarzyszenia Rozwój Wsi Przybysławice i Pasieka Otfinowska, Wiesław Głowa odczytał uchwałę nadającą imię Szkole Akcji III „Most ".  Po odczytaniu uchwały  głosu udzielono naocznemu świadkowi tamtych wydarzeń  płk. Zdzisławowi Baszakowi, który krótko zreferował tamte wydarzenia i podkreślił wyjątkową zmowę i ofiarność mieszkańców Przybysławic w czasie tej akcji. Nie zapomniano o dowódcy akcji Władysławie Kabacie. Adam Iwaniec, wicedyrektor szkoły odczytał odezwę do uczestników ceremonii napisaną przez ks. dr Edwarda Kabata, spadkobiercy kultywowania tradycji patriotycznych rodziny Kabatów. Podczas części artystycznej nastąpiło przekazanie sztandaru przez dyrektora Tadeusza Seremeta przedstawicielom społeczności uczniowskiej. Kolejnym punktem w programie uroczystości był występ artystyczny młodzieży nawiązujący do wydarzeń w nocy z 25/26 lipca 1944 roku. Na zakończenie posadzono trzy czerwone dęby w celu uhonorowania trzech najważniejszych uczestników akcji. W imieniu Władysława Kabata drzewo posadzili weterani II wojny Światowej. W imieniu Włodzimierza Gedymina drzewo posadził serdeczny kolega płk pilot Kazimierz Pogorzelski a trzecie drzewo posadził osobiście sam Zdzisław Baszak.

ZOBACZ ZDJĘCIA
Kliknij tutaj!

 

 

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt