dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Dni Powiatu za nami

dn1W Wojniczu odbyły się tegoroczne Dni Powiatu Tarnowskiego. Ze względu na powódź, która wyrządziła duże szkody na terenie powiatu tarnowskiego, ograniczono liczbę imprez kulturalno-rozrywkowych. Widzowie i uczestnicy mieli za to okazję wziąć udział w ciekawych spotkaniach nawiązujących do polskiej tradycji historycznej.

W sobotę dominowała młodzież, która wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wojnickiej przygotowała barwne, historyczne widowisko związane z 600-leciem bitwy pod Grunwaldem, a w niedzielę ułani z Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. psk, którzy otrzymali sztandar z okazji 90. rocznicy utworzenia w Tarnowie 5. Pułku Strzelców Konnych. - Corocznie Dni Powiatu organizujemy z inną gminą. W tym roku jest to gmina Wojnicz, której osiągnięcia ostatnich kilkunastu lat sprawiły, że możliwe stało się przywrócenie Wojniczowi praw miejskich - mówi starosta tarnowski Mieczysław Kras.

W niedzielę na wojnickim rynku odbyła się msza św. polowa w intencji tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5.psk oraz powodzian. Na uroczystość przybyli: poseł Michał Wojtkiewicz, przewodniczący rady powiatu tarnowskiego Sylwester Gostek wraz z radnymi powiatowymi, radna wojewódzka Elżbieta Zięba, przewodniczący rady miejskiej w Tarnowie Ryszard Żądło i radni miasta Tarnowa, starosta tarnowski Mieczysław Kras, wicestarosta Mirosław Banach, przewodniczący rady miejskiej w Wojniczu Witold Duman, burmistrz Wojnicza Zbigniew Nosek, księża, przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy Wojnicza, a także  Rudi Engelhard z małżonką z zaprzyjaźnionego powiatu Pfaffenhofen w Górnej Bawarii.

dn2

Piąty ich pułk stacjonował w Tarnowie w okresie II Rzeczypospolitej. Jego tradycje sięgają czasów Księstwa Warszawskiego i powstania listopadowego. W 1923 r. pułk otrzymał sztandar, a sześć lat później na pomniku upamiętniającym oficerów i strzelców poległych w obronie wschodnich granic w latach 1918-20 wmurowano tablicę pamiątkową z nazwiskami poległych w wojnie z bolszewikami 5 oficerów i 57 strzelców. W 1939 roku w czasie napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 5.psk bronił odcinka rejonu Woźnik na Górnym Śląsku. Ostatnia walkę pułk stoczył 19 września 1939r. pod Tarnawatką, w której poległo 10 oficerów i 55 strzelców. W 2003 r. powstał Tarnowski Oddział im. 5.psk, który kultywuje tradycje zasłużonego w dziejach polskiej kawalerii oddziału jazdy. W 90 rocznicę utworzenia 5.psk, tarnowski oddział otrzymał sztandar, który jest replika oryginalnego sztandaru zaginionego w pożodze wojennej.- Ten sztandar jest wyrazem naszego patriotyzmu, honoru i obowiązku wobec Ojczyzny, jest także symbolem przywiązania do wartości chrześcijańskich i chlubnych kart chwały jazdy polskiej- mówi dowódca tarnowskiego Oddziału im. 5.psk rtm. Zbigniew Radoń.

dn3

Głos zabrał starosta tarnowski Mieczysław Kras, który przywitał wszystkich zgromadzonych. - Z okazji Dni Powiatu zawsze przedstawiałem osiągnięcia Powiatu, ale w dniu dzisiejszym nie ma się, czym chwalić. Dzisiaj powiat tarnowski wygląda jak jedno wielkie pobojowisko, jak krajobraz po bitwie. Powodzie spowodowały ogromne zniszczenia liczone w setkach mln zł. Ponad trzystu mieszkańców powiatu straciło prawie cały dorobek życia. Odbudowa tego będzie trwała wiele, wiele lat. Dlatego wspólnie z panem burmistrzem postanowiliśmy okroić uroczystość zostawiając elementy patriotyczne, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć dla powodzian. Bądźmy solidarni i pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują. Niech ich każdy dzień będzie trochę lepszy i trochę przyjemniejszy- zaapelował starosta. Zebranych przywitał też burmistrz Zbigniew Nosek, który wyraził zadowolenie, że tegoroczne obchody Dni Powiatu odbywają się w Wojniczu.- Jest to wielkie wyróżnienie i honor dla naszej gminy – powiedział. Przypomniał, że uroczystość zbiega się z 20-leciem powstania samorządu terytorialnego. Tak się złożyło, że dwadzieścia lat temu Zbigniew Nosek został wybrany wójtem gminy Wojnicz. – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy współpracowali ze mną w tym okresie. Spotkałem się z wielką życzliwością, serdecznością i pomocą – dziękował burmistrz Zbigniew Nosek.

dn4

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru, który tydzień wcześniej został poświecony w bazylice katedralnej w Tarnowie. Sztandar otrzymał z rąk starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa dowódca OJK im. 5.psk rtm. Zbigniew Radoń. Rozkazem specjalnym z okazji 90 rocznicy utworzenia 5. Pułku Strzelców Konnych i wręczenia sztandaru dla tarnowskiego oddziału jazdy im. 5.psk okolicznościową statuetką uhonorowani zostali prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i starosta tarnowski Mieczysław Kras. „Białą bronią” został wyróżniony przewodniczący społecznego komitetu honorowego obchodów Edmund Juśko. Były dyplomy, podziękowania i awanse. Po uroczystościach oficjalnych odbyła się defilada, a następnie pokazy kawaleryjskie.

dn5

ikona_galeria

- Corocznie Dni Powiatu organizujemy z inną gminą. W tym roku jest to gmina Wojnicz, której osiągnięcia ostatnich kilkunastu lat sprawiły, że możliwe stało się przywrócenie Wojniczowi praw miejskich- mówi starosta tarnowski Mieczysław Kras.

16Wojnicz3art

Podziw dla strzelców konnych