dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Projekt w Ryglicach podsumowany

 Konferencja popularno-naukowa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach podsumowała prace przy jednej z największych inwestycji ekologicznych w powiecie tarnowskim. Projekt prowadzony przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Pogórza nosił nazwę: „Ochrona herpetofauny w okresie migracji - budowa przepustów na drogach powiatowej i gminnej oraz rewitalizacja stawów na terenie zabytkowego Parku w Ryglicach”. Jego zadaniem było ograniczenie śmiertelność płazów w czasie ich migracji sezonowej.

Konferencję zorganizowano z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego, który obchodzony jest od 1972 r. Na spotkanie zaproszono starostę tarnowskiego Mieczysława Krasa, etatowego członka Zarządu Powiatu Tarnowskiego Adama Szpaka, odpowiedzialnego za sprawy związane z ochroną środowiska oraz naczelnik wydziału Agnieszkę Jeleń. Nie zabrakło także dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Jerzego Zawartki. Gośćmi dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach Teresy Połoski byli także europosłanka Urszula Gacek, poseł Edward Czesak, burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz, samorządowcy z gminy Tarnów, nauczyciele oraz młodzież, która zaprezentowała kierunki nauczani i osiągnięcia szkoły.


– Dzisiejsze spotkanie w Ryglicach nie jest przypadkowe. Wspólnie z dyrekcją Parków Krajobrazowych zrealizowaliśmy ważny projekt budowy tuneli dla żab na drodze powiatowej Tarnów – Ryglice. Jest to również unikatowe rozwiązanie w skali kraju - ocenia starosta Kras. Projekt, który uzyskał dofinansowanie Ekofunduszu w wysokości około 1 mln 400 tys. zł, ma ograniczyć śmiertelność płazów w czasie ich migracji sezonowej. W Ryglicach pokonywały drogę powiatową do Tarnowa, aby dostać się do znajdujących nieopodal stawów. Szacuje się, że co roku pod kołami pojazdów ginęły tysiące żab. Teraz ma się to zmienić – wzdłuż dróg ustawione zostały płotki naprowadzające, które kierują płazy przepustami do tuneli podziemnych a stamtąd wprost do stawów – teraz już wyczyszczonych i pogłębionych. Przy okazji wykonano infrastrukturę turystyczną, zrewitalizowano zabytkowy park przyszkolny, nieopodal znajduje się platforma edukacyjna, a całość dopełnia stylowe ogrodzenie. Głównym inwestorem był powiat tarnowski, który także ma swój wkład finansowany – to 140 tys. zł na dokumentację i prace związane z pielęgnacją drzewostanu w parku.
– Gdy zabiegaliśmy o środki na ten projekt, mieliśmy przygotowany drugi - na termomodernizację szkoły w Wojniczu. Były obawy, że obydwa nie otrzymają dofinansowania. Jednak dzięki uporowi i dużemu zaangażowaniu członka zarządu Adama Szpaka te dwa projekty otrzymały dofinansowanie - podkreśla starosta Mieczysław Kras. Starosta podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.

 - Zgodnie z wizją rozwoju szkoły, która realizowana jest od ośmiu lat, zabytkowy park wokół pałacu, w którym mieści się nasza szkoła, podlega systematycznym i planowym zmianom. Po oczyszczeniu i wycięciu starych drzew, przyszedł czas na restaurowanie parku. Zwieńczeniem tego jest obecnie zrealizowany projekt. Poza dobrem społecznym to jest pięknym parkiem, szkoła nasza jest wreszcie ogrodzona a uczniowie zyskali platformę edukacyjną biologii zagrożonych gadów. Zapraszamy serdecznie mieszkańców Ryglic i okolic na spacer do pięknego parku – zaprasza Teresa Połoska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach.

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt