dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Rocznicowe obchody bardziej uroczyste

Tegoroczne obchody 65. rocznicy Akcji III Most oraz 70. rocznicy Bitwy Radłowskiej organizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, będą miały szczególnie okazały charakter. Samorząd pozyskał na ich organizację dodatkowe pieniądze – 55 tys. zł przekazał samorząd Województwa Małopolskiego. Dzięki tej  dotacji oraz pieniądzom z budżetu powiatu rocznice będą miały szerszy niż zazwyczaj zasięg i będą bardziej uroczyste
Radni małopolskiego sejmiku przekazując dofinansowanie uczcili w ten sposób dwie ważne, przypadające w tym roku rocznice związane z II wojną światową. Ich wojewódzkie obchody odbędą się w powiecie tarnowskim. Podczas lipcowych uroczystości Akcji III Most zorganizowana zostanie wystawa fotograficzna poświęcona Armii Krajowej i wydarzeniu sprzed 65 lat. Planowana jest także specjalna konferencja naukowa oraz związana z tym publikacja. Natomiast w Radłowie – podczas wojewódzkich obchodów rocznicy Września ‘39 roku – będzie miał miejsce piknik historyczny, przewidziano także rekonstrukcję fragmentu Bitwy Radłowskiej. - Cieszymy się, że radni wojewódzcy docenili nasze starania, aby ważne dla kraju i regionu wydarzenia, których okrągłe rocznice obchodzimy w tym roku, miały odpowiednią rangę – podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras. – Dzięki ich dotacji oraz pieniądzom z budżetu powiatu tarnowskiego obchody będą miały szerszy niż zazwyczaj zasięg i będą bardziej uroczyste.
Przypomnę, że Akcja III Most to operacja przewiezienia zdobytych części rakiety V-2 z Polski do Anglii. W tym celu w okupowanej Polsce – w Wał Rudzie koło Tarnowa w lipcu 1944 r. – wylądował aliancki samolot. Dzięki pomocy żołnierzy Armii Krajowej elementy pocisku trafiły na Wyspy Brytyjskie. Natomiast Bitwa Radłowska stoczona we wrześniu 1939 r. była największa bitwą obronną na terenie Małopolski.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROCZNICY AKCJI III MOST - 2008 R.
Kliknij tutaj!