dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Apel o poparcie Dnia Bohaterów Walki z Terrorem

Społeczność  XVI  Liceum  Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie  zwraca się do wszystkich mieszkańców powiatu tarnowskiego z apelem o poparcie projektu Grupy Unii Na rzecz Europy Narodów (UEN). Chodzi o to, aby 25  maja  stał  się  Międzynarodowym  Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ten dzień to data śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, zaliczonego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej, żołnierza podziemia, więźnia i organizatora ruchu oporu w Auschwitz – Birkenau, uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, żołnierza Armii Krajowej do końca wiernego zasadzie „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
XVI  Liceum  Ogólnokształcącego nosi imię Armii Krajowej. Nauczyciele oraz uczniowie chcą uczcić ludzi, których „historia pisana była pamięcią”. Po wojnie rozpoczął się proces tzw. „grupy Witolda”, w którym rotmistrz Pilecki  został  niesłusznie  oskarżony  i  skazany na  śmierć.  Życiorys  Witolda  Pileckiego jest jednym z najpiękniejszych patriotycznych życiorysów Polaka, Obywatela, Żołnierza, Akowca i ofiary władzy totalitarnej – systemu komunistycznego.
- Imię Armii Krajowej, które nosi nasza szkoła, daje nam moralne prawo, obowiązek obrony i zachowania w pamięci ludzi, których życiorys jest wzorem Polaka-Patrioty. Mamy nadzieję, że nasz apel odbije się szerokim echem i poparciem w tych kręgach społeczności naszego miasta i powiatu, którym powojenne losy Polaków-Patriotów nie były, nie są i nigdy nie będą obojętne i zapomniane” – napisali w apelu dyrekcja, nauczyciele i uczniowie XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie.