dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Medale dla rodziców

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Rodzice, którzy wychowali trzech lub więcej synów na wzorowych żołnierzy otrzymali złote i srebrne medale. W sumie odebrało je około 130 osób. Medale w naszym kraju przyznawane są od 1966 r.
Medale w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczył zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie, mjr Zbigniew Orzechowski wspólnie ze starostą tarnowskim Mieczysławem Krasem i wicestarostą Mirosławem Banachem. Na uroczystość przybyli również wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu tarnowskiego, którzy wręczyli odznaczonym pamiątkowe dyplomy oraz upominki, m.in. sprzęt gospodarstwa domowego.
Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” honorowani są rodzice, którzy „oddali na służbę wojskową” trzech lub więcej synów. Srebrzony medal ma 36 mm średnicy. Na awersie umieszczony jest hełm rycerski w koronie, otoczony liśćmi akantu, pod nim tarcza, na której jest umieszczony orzeł wojskowy w koronie. W otoku jest napis: „ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”. Natomiast na rewersie umieszczony jest w dwóch wierszach poziomo napis: „WOJSKO POLSKIE”.
Warto zaznaczyć również, że złoty medal "Za zasługi dla obronności kraju" otrzymał wójt Rzepiennika Strzyżewskiego, dr Kazimierz Fudala. Srebrnym medalem odznaczony został natomiast starosta tarnowski Mieczysław Kras.