dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Powiat sięga po alternatywne źródła ciepła

 O 30 procent zmniejszyły się rachunki za ogrzewanie w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy w powiecie tarnowskim dzięki zastąpieniu kotłowni węglowej piecem na biomasę. Podobnych oszczędności mogą się spodziewać po tegorocznej zimie również w zespole szkół w Wojniczu oraz w DPS-ie w Nowodworzu, czyli kolejnych placówkach prowadzonych przez powiat, w których zastosowano ekologiczne ogrzewanie.
Biomasa to głównie pozostałości i odpady. Niektóre jej formy są jednak celem, a nie efektem ubocznym produkcji. Specjalnie po to, by pozyskiwać biomasę uprawia się pewne rośliny - przykładem jest wierzba wiciowa, rdest czy trzcina pospolita. Do tych upraw energetycznych nadają się zwłaszcza rośliny charakteryzujące się dużym przyrostem rocznym i niewielkimi wymaganiami glebowymi.
- Wzrost popularności pieców na biomasę może być szansą na dodatkowy zarobek dla miejscowych rolników. Im więcej pieców, tym większe zapotrzebowanie, miedzy innymi na wierzbę energetyczną - zauważa wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. W tym momencie w zamontowanych w DPS-ach i szkole piecach spalane są przede wszystkim odpady, które pochodzą z całorocznej wycinki drzew i krzewów wzdłuż powiatowych dróg. - To darmowy opal, który do tej pory nie był wykorzystywany - przyznaje wicestarosta.

KOLEKTORY SŁONECZNE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SIERADZY

Biomasa to alternatywne źródło energii dla węgla i gazu, na dodatek przyjazne dla środowiska. Powiat już zastanawia się nad tym, w których placówkach wprowadzić w następnej kolejności ekologiczne i przede wszystkim tańsze rozwiązanie ogrzewania budynków. Będą nimi najprawdopodobniej DPS w Wietrzychowicach oraz zespół szkół w Radłowie, gdzie starostwo zamierza sięgnąć z kolei po źródła geotermalne. Ciepło ma być pozyskiwane z kilku źródeł, m.in. z wody tłoczonej do oczyszczalni ścieków oraz ze studni głębinowych. Szerzej wykorzystany ma być także staw w zabytkowym parku obok szkoły w Radłowie, w którym umieszczone zostaną specjalne kolektory. Roczne wydatki na ogrzewanie powiatowych placówek wynosiły dotąd kilkaset tys. zł.


POMIESZCZENIE NA ZRĘBKI W ZSLiT W WOJNICZU


 PIEC DO SPALANIA BIOMASY W ZSLiT W WOJNICZU

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt