dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Nagroda dla Pogórzan

Obchodząca w tym roku jubileusz 40-lecia działalności kapela „Pogórzanie” z Jastrzębiej w gminie Ciężkowice uhonorowana została nagrodą starosty tarnowskiego. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Często występuje także podczas imprez organizowanych przez powiat tarnowski.
Zespół „Pogórzanie” od 40 lat rozsławiają tradycje regionu niemal na całym świecie. Założona przez lekarza stomatologa Mieczysława Króla, kapela za autentyczność i wysoki poziom artystyczny została doceniona m.in. prestiżową nagrodą Oskara Kolberga. W skład zespołu wchodzą także żeńska i męska grupa śpiewacza, które na równi z kapelą pochwalić się mogą swoimi sukcesami artystycznymi. Od kilku lat przy „Pogórzanach” działa zespół „Mali Jastrzębianie”. Dzieci kultywują tradycje i zwyczaje z Pogórza i niewykluczone, że w przyszłości staną się członkami dorosłej kapeli.

Wręczając „Pogórzanom” nagrodę starosta M. Kras podkreślił, że ceni i zna kapelę od lat i jest pod wrażeniem jej dorobku artystycznego. – Można Was śmiało nazwać „ambasadorami powiatu tarnowskiego”, bo rozsławiacie go w kraju i za granicą. Jestem wdzięczny również za to, że kultywujecie tradycje ludowe i przekazujecie je następnym pokoleniom – powiedział starosta podczas uroczystości 40-lecia działalności „Pogórzan”. Dodam, że kapela została uhonorowana przez starostę nagrodą w wysokości 4.5 tys. zł.